Strefa instalatora

Dobranie wielkości oczyszczalni przydomowej

Posiadając gospodarstwo domowe z bieżącą wodą, które nie jest podłączone do publicznej instalacji kanalizacyjnej, musimy wybrać i zamontować odpowiednią przydomową oczyszczalnię ścieków. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego typu szamb. W jakie najlepiej zainwestować oraz w jaki sposób dobrać wielkość oczyszczalni przydomowej, żeby dobrze spełniała swoje zadanie oraz była wydajna? Podpowiadamy!

Rodzaje oczyszczalni przydomowych

Przyglądając się przydomowym oczyszczalniom możemy wyróżnić dwa najbardziej popularne rozwiązania – oczyszczalnie drenażowe oraz oczyszczalnie ekologiczne. Szamba drenażowe są tańsze, jednak generują wyższe koszty związane z ich eksploatacją. Z kolei oczyszczalnie ekologiczne osiągają wysokie ceny, lecz inwestycja z czasem się zwraca, gdyż są one tanie w utrzymaniu. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, będziemy musieli dobrać optymalny dla danego gospodarstwa rozmiar przydomowego szamba.

W jaki sposób dobrać wielkość oczyszczalni przydomowej?

Wielkość oczyszczalni przydomowej, którą będziemy musieli zamontować na swojej działce, zależna jest od ilości stałych mieszkańców gospodarstwa. Zakłada się, że każdy z użytkowników zużywa około 150 litrów wody na dobę. Z tego względu możemy wyróżnić przydomowe oczyszczalnie drenażowe posiadające od jednej komory do czterech komór.

Ponadto dostępne są oczywiście również oczyszczalnie osiedlowe, jednak powyższe rozwiązania są wystarczające dla niemal wszystkich gospodarstw domowych w Polsce.

Jeśli zdecydujemy się na oczyszczalnię biologiczną, także będziemy mieli do wyboru kilka różniących się pod względem wielkości urządzeń.

Niepodważalną zaletą oczyszczalni biologicznych – obok niskich kosztów eksploatacyjnych – jest również możliwość umieszczenia ich głęboko pod gruntem (nawet do 1,2 m), a także niewielkie zapotrzebowanie na powierzchnię. Eko szamba są mniejsze od drenażowych. Przeliczając, potrzebujemy wygospodarować tylko 2 m2 na osobę. Ponadto przydomowe oczyszczalnie ekologiczne mogą pracować w każdych warunkach wodno-gruntowych.

Wybierając zatem oczyszczalnię przydomową, należy zwrócić uwagę na jej rozmiar w kontekście liczby stałych użytkowników, a także możliwości terenowych. W Bamar Tech oferujemy również indywidualne podejście oraz projektowanie, produkcję, montaż i serwis oczyszczalni idealnie dostosowanych do potrzeb.