Ostatnimi czasy coraz więcej osób zaczyna troszczyć się o środowisko naturalne oraz o swoją najbliższą okolicę. Dowodem na to jest chociażby montaż paneli słonecznych na dachach budynków oraz montaż pomp ciepła. Potwierdza to również budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, na którą decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Rozwiązanie to niesie za sobą szereg zalet, jednak, aby cała inwestycja mogła zostać przeprowadzona w możliwie najbardziej bezpieczny oraz ekonomiczny sposób, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat szamba ekologicznego.
W największym uproszczeniu można rzec, iż przydomowa oczyszczalnia ścieków to bardzo pożyteczna i ekologiczna instalacja stosowana przede wszystkim w miejscach, w których rozproszona zabudowa domów jednorodzinnych uniemożliwia zastosowanie tradycyjnej, zbiorczej kanalizacji sanitarnej. Wewnątrz instalacji przeprowadzane są procesy biologiczne, które rozkładają ścieki bytowe na proste i nieszkodliwe dla środowiska naturalnego związki mineralne. Ważną informacją jest fakt, że powstałe w ten sposób substancje można odprowadzić chociażby do gruntu bez ryzyka jego skażenia
Sprawą oczywistą jest fakt, że przydomowe oczyszczalnie ścieków w znakomity sposób troszczą się o środowisko naturalne, ale nie jest to ich jedyna zaleta. Warto zaznaczyć, że instalacja tego typu może być eksploatowana przez wiele lat niemal bezobsługowo. Roczne koszty utrzymania całego systemu kształtują się na poziomie od 100 do maksymalnie 400 zł. Na koszty te składają się przede wszystkim energia elektryczna, opróżnianie osadnika oraz zastosowane biopreparaty. To wszystko powoduje, że poniesione koszty inwestycji mogą się zwrócić nawet w ciągu 3 lat.
Standardowe szambo opróżnia się średnio raz lub dwa razy w miesiącu. Nieczystości zgromadzone w przydomowych oczyszczalniach ścieków wywozi się średnio raz na rok. Zapewnia to nie tylko wysoki komfort codziennego korzystania z tego typu instalacji, ale pozwala również zaoszczędzić sporo pieniędzy przeznaczonych na wywóz nieczystości. Jedynym stałym kosztem, który warto ponieść jest zakup odpowiednich biopreparatów, które neutralizują nagromadzone nieczystości. Na rynku dostępnych jest wiele bardzo skutecznych preparatów. To, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, jest uzależniona przede wszystkim od indywidualnych preferencji.
W myśl obowiązujących przepisów prawa, przydomowe oczyszczalnie ścieków są uznawane jako “urządzenia budowlane”. Ważną informacją jest fakt, że instalacje o wydajności nieprzekraczającej 7,5 m sześciennych na dobę nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia wykonania robót budowlanych. Do zgłoszenia należy dołączyć mapę sytuacyjno-wysokościową, szkice i rysunki wszystkich urządzeń podlegających zgłoszeniu.
Po zgłoszeniu inwestycji można przystąpić do rzeczywistych prac na terenie budowy. Można więc podłączyć oczyszczalnię do instalacji kanalizacyjnej budynku, a także zamontować zbiornik (lub zbiorniki), w którym gromadzić się będą nieczystości. W kolejnym etapie trzeba wykonać system odprowadzenia ścieków.
Nasza firma budową przydomowych oczyszczalni ścieków zajmuje się już od wielu lat. W tym czasie zdobyliśmy niezbędne doświadczenie w branży, które pozwala nam na przeprowadzenie nawet tych niestandardowych realizacji. W swoich szeregach posiadamy wykwalifikowanych pracowników, którzy prowadzą działania z dbałością o nawet najmniejszy detal. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem i specjalnymi maszynami, które powodują, że wszelkie czynności mogą być wykonane w niezwykle sprawny oraz fachowy sposób. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających osób pod względem jakości wykonania oraz funkcjonalności przydomowych oczyszczalni ścieków. Katowice to obszar, w którym przeprowadziliśmy już szereg podobnych realizacji. Pozwoliło to nam na zdobycie bardzo dużego doświadczenia w branży.