Strefa instalatora

Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?

Ekologiczny styl życia i troska o naszą wspólną planetę z roku na rok zyskuje na swym znaczeniu. Coraz więcej osób interesuje się ochroną środowiska naturalnego, poszukując sprawdzonych rozwiązań, które mogłyby w znaczący sposób odmienić ich codzienne czynności. Jedną z przyjaznych środowisku, a zarazem bardzo ekonomicznych metod jest magazynowanie wody opadowej, którą można następnie efektywnie wykorzystać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Instalacja zbiornika na deszczówkę w prywatnym gospodarstwie domowym pozwala znacznie ograniczyć zużycie wody wodociągowej. To ważna korzyść dla samych właścicieli posesji, którzy mogą w ten sposób nie tylko oszczędzić cenny zasób naturalny, jakim jest woda, ale również znacząco zmniejszyć wysokość domowych rachunków.

Rodzaje zbiorników na deszczówkę 

Rosnące ceny wody oraz zapowiadany podatek od deszczu mogą powodować niemałe problemy zarówno dla właścicieli domów jednorodzinnych, jak i posesorów średnich i dużych gospodarstw, a także osób zajmujących się hodowlą roślin na większą skalę, które codziennie zużywają znaczne ilości wody. W takich sytuacjach instalacja układu do magazynowania wody jawi się jako wysoce opłacalne rozwiązanie pozwalające na ponowne wykorzystanie deszczówki zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem.

Zbiorniki na wodę opadową występują w dwóch podstawowych wariantach: podziemnym oraz naziemnym. Ostateczny wybór zbiornika zależy m.in. od wielkości działki i średniej rocznych opadów w danym regionie. Naszym Klientom oferujemy również szeroki wybór zbiorników dekoracyjnych w przyjemnej dla oka estetyce (np. imitującej drewno), dzięki której będą ozdobą dla ogrodu.

Zbiornik na deszczówkę – naziemny czy podziemny? 

To, jaki zbiornik na deszczówkę wybrać, podyktowane jest w dużej mierze indywidualnymi potrzebami i preferencjami poszczególnych osób. Układ do magazynowania wody opadowej można zainstalować pod gruntem tak, aby nie był widoczny i nie zajmował miejsca na posesji. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie przy domach jednorodzinnych. Zbiornik naziemny jest natomiast polecany w przypadku działek rekreacyjnych i małych ogrodów.

Czy materiał odgrywa ważną rolę? 

Decydując się na montaż zbiornika na wodę deszczową, należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Obok wielkości działki, szacowanego zapotrzebowania na wodę, powierzchni dachu czy średniej rocznej sumy opadów w danym regionie równie istotny okazuje się materiał, z którego został wykonany zbiornik. Układ do magazynowania deszczówki powinien odznaczać się bowiem wysoką trwałością i szczelnością. Dlatego w BamarTech kładziemy szczególny nacisk na jakość wykonania naszych zbiorników, które posiadają wymagane atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Do ich wykonania użyliśmy polietylenu wysokiej gęstości, który gwarantuje trwałość zbiorników i ich wysoką odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu nasze urządzenia wyróżniają się niską awaryjnością i służą niezawodnie przez długi czas.

Magazynowanie deszczówki – jakie parametry? 

Na wybór odpowiedniego zbiornika na deszczówkę decydujący wpływ ma wielkość ogrodu, ponieważ instalacja systemu musi być przeprowadzona w określonych odległościach od granicy działki czy drogi. Kolejnym istotnym parametrem jest powierzchnia dachu oraz częstotliwość występowania opadów w danym regionie. W tym celu można skorzystać z map oraz programów, za pomocą których możliwe jest określenie średniej ilości opadów na m² w ciągu roku. Aby jednak zrobić to możliwie najprecyzyjniej, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. W BamarTech oferujemy wsparcie naszych specjalistów również w tym zakresie.

Praktyczne porady 

Mimo że instalacja zbiornika na deszczówkę nie jest przesadnie skomplikowanym zadaniem, to należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach związanych z jej montażem. O ile budowa tego rodzaju systemu nie wymaga konieczności uzyskania stosownych pozwoleń, to instalacja zbiornika na deszczówkę musi zostać przeprowadzona w ściśle określonym miejscu. Konieczne jest zachowanie określonych odległości od innych obiektów, a także granicy działki i drogi. Właściciele posesji powinni ponadto pamiętać o tym, że spływ nie może być skierowany na sąsiednią działkę. To bardzo ważne, ponieważ zalanie innej posesji wiąże się z koniecznością zapłaty stosownego odszkodowania. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zatem zlecenie montażu zbiornika doświadczonym specjalistom.

Naziemne i podziemne zbiorniki na deszczówkę

W ofercie BamarTech posiadamy zarówno proste zbiorniki na deszczówkę, jak i kompletne, bardziej rozbudowane zestawy ogrodowe wyposażone w zbiornik z pompą, kosz filtracyjny i zawór czerpalny. Dostępne na naszej stronie systemy do magazynowania wody opadowej to modele zarówno naziemne, jak i podziemne. Ostateczny wybór zbiornika każdorazowo dostosowujemy do indywidualnych wymagań każdego Klienta. W naszej szerokiej ofercie znaleźć można również wysoce estetyczne zbiorniki dekoracyjne.