Wszędzie tam, gdzie ceni się ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania, pojawiają się zbiorniki na deszczówkę. Zamontowane przy domku jednorodzinnym zmniejszają pobieranie wody z wodociągów, dzięki czemu możemy zminimalizować koszty rachunków za wodę. Do wyboru mamy dwa rodzaje zbiorniki wody deszczowej, naziemne oraz podziemne. Te pierwsze gromadzą wodę, która spływa z dachu poprzez podłączone rury i najczęściej montowane są przy ścianie budynku (jego pojemność może wynosić od 300 do 2000 litrów). W aktualnej ofercie znajdują się zbiorniki, które nie szpecą ogrodu, a nawet pełnią funkcję dekoracyjną. Magazynowanie deszczówki może jeszcze przebiegać pod ziemią. Najczęściej zbiorniki te mają pojemność 2000 litrów i są wkopywane pod ziemię. Podobnie jak w przypadku pierwszych, woda odprowadzana jest rurami, ale dodatkowo zbiorniki wyposażone są w specjalne czujniki i filtry, które umożliwiają oczyszczanie wody i jej ponowne wykorzystanie do prania czy w toalecie.
Magazynowanie wody deszczowej w zbiornikach naziemnych jest z pewnością wygodniejsze z punktu widzenia montażu. Przede wszystkim dlatego, że możemy umiejscowić je w dowolnym miejscu, bez konieczności ubiegania się o stosowne pozwolenia. Zbiorniki wody deszczowej muszą być zainstalowane w sposób określony wymogami instalowania oczyszczalni ścieków – musi zostać umieszczony w odpowiedniej odległości od innych obiektów oraz granicy działki. Woda nie może zawierać węglowodoramów ropopochodnych, nie powinna mieć ograniczeń względem pojemności, spływ nie może zostać skierowany na sąsiednią działkę, w szczególności, że zalanie innej działki wymusza na nas zapłatę odszkodowania.
Wybierając zbiorniki wody deszczowej, należy wziąć pod uwagę wielkość ogrodu oraz częstotliwość występowania opadów. W tym celu można skorzystać z pomocy map oraz programów, które określają średnią ilość opadów na metr kwadratowy w ciągu roku, a także zwrócić uwagę na powierzchnię dachu. Wyliczenia pozwalają określić, jaką pojemność zbiornika powinniśmy wybrać. Nie bez znaczenia jest również wielkość ogrodu, ponieważ magazynowanie wody deszczowej musi przebiegać prawidłowo – w określonej odległości od granicy działki, obiektów oraz drogi. Ważny jest także materiał, z jakiego powstają zbiorniki. Najlepszy w tym celu jest polietylen, ponieważ metalowe szybko ulegną korozji.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie magazynowanie deszczówki wybrać, naziemne czy podziemne, ponieważ to kwestia indywidualna. Dla tych, którzy nie lubią dodatkowych akcesoriów w okolicach swojego domu, najlepsze będą zbiorniki podziemne, schowane przed wzrokiem. Trzeba jednak pamiętać o ich prawidłowym zamontowaniu. Jeśli nie przeszkadzają nam widoczne elementy, możemy zdecydować się na zbiornik naziemny. Istotne są również takie parametry jak wielkość działki, średnia rocznych opadów i zapotrzebowanie na wodę deszczową. Zwykle przyjmuje się, że naziemne zbiorniki świetnie sprawdzają się na działkach rekreacyjnych i w małych ogrodach, przy domkach jednorodzinnych natomiast lepsze będą podziemne zbiorniki wody deszczowej.