Strefa instalatora

Zbiornik na deszczówkę – naziemny czy podziemny?

Wszędzie tam, gdzie ceni się ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania, pojawiają się zbiorniki na deszczówkę. Zamontowane przy domku jednorodzinnym zmniejszają pobieranie wody z wodociągów, dzięki czemu możemy zminimalizować koszty rachunków za wodę. Do wyboru mamy dwa rodzaje zbiorniki wody deszczowej, naziemne oraz podziemne. Te pierwsze gromadzą wodę, która spływa z dachu poprzez podłączone rury i najczęściej montowane są przy ścianie budynku (jego pojemność może wynosić od 300 do 2000 litrów). W aktualnej ofercie znajdują się zbiorniki, które nie szpecą ogrodu, a nawet pełnią funkcję dekoracyjną. Magazynowanie deszczówki może jeszcze przebiegać pod ziemią. Najczęściej zbiorniki te mają pojemność 2000 litrów i są wkopywane pod ziemię. Podobnie jak w przypadku pierwszych, woda odprowadzana jest rurami, ale dodatkowo zbiorniki wyposażone są w specjalne czujniki i filtry, które umożliwiają oczyszczanie wody i jej ponowne wykorzystanie do prania czy w toalecie.

Czy trzeba mieć pozwolenie na montaż?

Magazynowanie wody deszczowej w zbiornikach naziemnych jest z pewnością wygodniejsze z punktu widzenia montażu. Przede wszystkim dlatego, że możemy umiejscowić je w dowolnym miejscu, bez konieczności ubiegania się o stosowne pozwolenia. Zbiorniki wody deszczowej muszą być zainstalowane w sposób określony wymogami instalowania oczyszczalni ścieków – musi zostać umieszczony w odpowiedniej odległości od innych obiektów oraz granicy działki. Woda nie może zawierać węglowodoramów ropopochodnych, nie powinna mieć ograniczeń względem pojemności, spływ nie może zostać skierowany na sąsiednią działkę, w szczególności, że zalanie innej działki wymusza na nas zapłatę odszkodowania.

Magazynowanie deszczówki – jakie parametry?

Wybierając zbiorniki wody deszczowej, należy wziąć pod uwagę wielkość ogrodu oraz częstotliwość występowania opadów. W tym celu można skorzystać z pomocy map oraz programów, które określają średnią ilość opadów na metr kwadratowy w ciągu roku, a także zwrócić uwagę na powierzchnię dachu. Wyliczenia pozwalają określić, jaką pojemność zbiornika powinniśmy wybrać. Nie bez znaczenia jest również wielkość ogrodu, ponieważ magazynowanie wody deszczowej musi przebiegać prawidłowo – w określonej odległości od granicy działki, obiektów oraz drogi. Ważny jest także materiał, z jakiego powstają zbiorniki. Najlepszy w tym celu jest polietylen, ponieważ metalowe szybko ulegną korozji.

Które zbiorniki – naziemne czy podziemne?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie magazynowanie deszczówki wybrać, naziemne czy podziemne, ponieważ to kwestia indywidualna. Dla tych, którzy nie lubią dodatkowych akcesoriów w okolicach swojego domu, najlepsze będą zbiorniki podziemne, schowane przed wzrokiem. Trzeba jednak pamiętać o ich prawidłowym zamontowaniu. Jeśli nie przeszkadzają nam widoczne elementy, możemy zdecydować się na zbiornik naziemny. Istotne są również takie parametry jak wielkość działki, średnia rocznych opadów i zapotrzebowanie na wodę deszczową. Zwykle przyjmuje się, że naziemne zbiorniki świetnie sprawdzają się na działkach rekreacyjnych i w małych ogrodach, przy domkach jednorodzinnych natomiast lepsze będą podziemne zbiorniki wody deszczowej.