Strefa instalatora

Wykorzystanie wody deszczowej w domu i ogrodzie

Deszczówka może być bardzo użyteczna dla każdego z nas, a w szczególności dla osób, które mają domy jednorodzinne lub hodują na większą skalę różne gatunki roślin. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu wody deszczowej możliwe jest dokonanie znacznych oszczędności finansowych. Przede wszystkim chodzi o zmniejszenie rachunków za zużycie wody bieżącej, które w pewnych sytuacjach potrafią być naprawdę wysokie. Stosując odpowiednie rozwiązania jesteśmy w stanie wydać na wodę mniej, a jednocześnie nie ograniczać się w jej codziennym używaniu.

Woda deszczowa zgromadzona w specjalnym zbiorniku może być wykorzystana na kilka sposobów. Podstawowa sprawa to zlecenie wykonania odpowiedniej instalacji. Tą sprawą muszą zająć się fachowcy – firma BamarTech ma w tym zakresie ogromne doświadczenie, dlatego służymy pomocą na każdym etapie działań. Pomożemy wybrać taki moduł, jaki będzie właściwy z punktu widzenia potrzeb konkretnego gospodarstwa. Prawidłowo wykonany system magazynowania deszczówki pozwala korzystać z niej podobnie jak z wody bieżącej.

Różne sposoby na użycie deszczówki

Za pomocą wody pochodzącej z opadów atmosferycznych można zapewnić sobie wydajny i ekologiczny system nawadniania roślin. Trzeba podkreślić, że niektórzy mają na swoich posesjach rozbudowane ogrody, połączone czasami z uprawą roślin jadalnych na własny użytek. Rośliny potrzebują w skali roku dużych ilości wody, a ich dostarczenie wiąże się z kosztami. Sięgając po walory wody deszczowej, jesteśmy w stanie ograniczyć zużycie wody wodociągowej, a to przekłada się automatycznie na znacząco mniejsze rachunki. Ekonomiczne myślenie będzie nam w tym momencie przydatne.

Oprócz nawadniania roślin czy trawnika woda deszczowa sprawdzi się również podczas niektórych zadań wykonywanych w ramach prowadzenia gospodarstwa domowego. Bez problemu można ją bowiem użyć do mycia podłóg czy okien, ale również spłukiwania toalety. Wówczas konieczne będzie wykonanie nieco bardziej zaawansowanej instalacji łączącej zbiornik na wodę deszczową z łazienkowymi sanitariatami. W tym momencie uzyskamy rozwiązanie zbliżone do systemów odzyskiwania „wody szarej”, co jest popularne w niektórych krajach. Ten oraz inne sposoby na ekologiczne i ekonomiczne funkcjonowanie zyskują nad Wisłą nowych zwolenników.

Za pomocą deszczówki możemy myć pojazdy, co zazwyczaj pochłania niemałe ilości wody z sieci wodociągowej. Jeśli ktoś przywiązuje dużą wagę do wyglądu swojego auta, to czasami mycie odbywa się regularnie, na przykład co tydzień. W takim układzie wzrost rachunków za wodę jest nieunikniony – chyba że zdecydujemy się na wykonanie zbiornika na deszczówkę. Dzięki wydajnej pompie, stanowiącej integralną część modułu, gdy zajdzie potrzeba będzie można skorzystać ze zgromadzonej wody opadowej i bez trudu przywrócić samochodowi czystość.

To nie tylko rozwiązanie, które się opłaca

Najważniejszym plusem stosowania deszczówki w domu i ogrodzie jest realna oszczędność pieniędzy. Samo magazynowanie wody z opadów deszczu nic nas nie kosztuje. Ponosimy jedynie koszt wykonania instalacji, który jest różny w zależności od wybranego wariantu. Wyliczenia oraz doświadczenia użytkowników, jak też firmy BamarTech pokazują jasno, że wydatek zwraca się stosunkowo szybko. Znikome ryzyko awarii całego układu powoduje, że opłacalność tego rodzaju inwestycji jest jeszcze większa i tak naprawdę nie ma dla niej jakichkolwiek przeciwwskazań. Ewentualne prace serwisowe i konserwacyjne leżą po stronie BamarTech.

Warto wspomnieć, że w przypadku domów wybudowanych na gruntach gliniastych, zagospodarowanie deszczówki jest konieczne – w ten sposób można pozbyć się nadmiaru odpadów.

Oczywiście planując wykonanie zbiornika wraz z pompą i filtrem koszowym trzeba brać pod uwagę obowiązujące przepisy, mające charakter zarówno ogólnokrajowy, jak i miejscowy. Inaczej bowiem wyglądają niektóre regulacje w granicach aglomeracji miejskich, a inaczej poza nimi. Zapewnienie zgodności z przepisami pozwoli przeprowadzić budowę systemu bez przeszkód, a następnie umożliwi jego użytkowanie bez ryzyka naruszenia przepisów. Wówczas nic nie będzie powstrzymywać Klienta przed korzystaniem z walorów wody deszczowej i przede wszystkim – oszczędzania niemałych pieniędzy.