Strefa instalatora

Przepompownie ścieków – rozwiązania konstrukcyjne

Wszędzie tam, gdzie korzystamy z bieżącej wody, konieczne staje się zamontowanie pomp ściekowych, czyli urządzeń do pompowania wody czystej, jak i zanieczyszczonej – ścieków pochodzących ze spłukiwanej wody, zmywanych naczyń czy prania. Przede wszystkim przydomowe przepompownie ścieków zawierają wirnik z nożem tnącym, który zapewnia ciągłą pracę pompy, jaka rozdrabnia wszystkie zanieczyszczenia. Niezawodne i wydajne pompy sprawdzają się w gospodarstwach domowych, obiektach sportowych czy innych placówkach publicznych.

Kiedy zamontować przepompownię ścieków?

Przepompownie ścieków stosuje się w sytuacjach, w których pomieszczenia położone są poniżej poziomu zalewania i wymagane jest stosowanie ochrony przeciwzalewowej lub kolektor kanalizacyjny zlokalizowany jest powyżej instalacji budynku. Gdy odprowadzanie ścieków jest utrudnione lub uniemożliwione, powinny pojawić się przepompownie ścieków. Te pozwalają przetoczyć ścieki do oddalonych pionów kanalizacyjnych. Technologia stosowana w pompie do ścieków jest coraz popularniejszym rozwiązaniem – zarówno pod względem funkcjonalności, jak i finansowym – to opłacalna inwestycja, która zwróci się przy długofalowym użytkowaniu. Pompa do szamba jest łatwa w obsłudze, zapewnia cichą pracę i wysoką jakość.

Pompy do ścieków – podstawowe informacje

Urządzenia zabezpieczająco-sterujące zajmują się pracą pomp. Są przystosowane do pracy w warunkach klimatu umiarkowanego w temperaturze otoczenia -30°C do +40°C. Wysokość miejsca zainstalowania przepompowni ścieków nie powinna przekraczać 1000 m n.p.m. Urządzenia zbudowane są z automatyki elektronicznej, elektrycznej i łączników, a także aparatury sterowniczej – są przystosowane do zawieszania na ścianie budynku lub na zbiorniku przepompowni i jego okolicy. Dławice uszczelniające, przez które przechodzą przewody zasilające, odbiorcze i sterownicze, znajdują się w części obudowy. Pompa do ścieków składa się również z układu tłoczenia, który zwykle bazuje na jednej lub dwóch pompach zatapialnych, połączonych z instalacją tłoczną za pomocą kolana sprzęgającego. Pompy zsuwane są na łańcuchu przez prowadnice rurowe ze stali nierdzewnej.

Podstawowe parametry

Zanim zdecydujemy się na pompę do szamba, należy określić przeznaczenie i rodzaj cieczy, która będzie pompowana – mowa tu o ściekach szarych (wodzie pochodzącej z prania czy mycia naczyń) lub czarnych (woda odprowadzana z toalety). Należy wziąć pod uwagę charakterystykę pracy pompy – obliczeniowy punkt pracy i moc pompy, która nie powinna przekraczać maksymalnej wydajności pompy. Wielkość strat bierze się pod uwagę na podstawie parametrów określanych przed wydajność podnoszenia. Przy obliczaniu wydajności powinna być analizowana ilość napływających ścieków i całkowita wysokość tłoczenia – punkt pracy powinien mieścić się w przedziale podanym przez producenta.

Zgodnie z zaleceniami

Bez względu na to, jaką pompę do ścieków użyjemy, należy kierować się zaleceniami producenta – montować je w dozwolonym miejscu i w sytuacjach, które tego wymagają. W nowoczesnych instalacjach ważną rolę odgrywają oszczędność energii elektrycznej i wysoka sprawność, która umożliwia adaptacją pompy do zmieniających się warunków. Odbywa się to za pomocą sterowania pracy urządzenia w oparciu o mikroprocesor. Tam, gdzie nie ma bezpośredniego połączenia z siecią kanalizacyjną w wyniku warunków geologicznych, konieczne jest zainstalowanie pompy do ścieków, która oczyści zanieczyszczoną wodę pochodzącą z prania czy toalety.