Strefa instalatora

Porównanie kosztów eksploatacji szamba i przydomowej oczyszczalni ścieków

Chociaż Polska rozwija się bardzo dynamicznie, to jednak są niekiedy miejsca, gdzie brakuje kanalizacji sanitarnej. W takim wypadku pojawia się pytanie, co robić ze ściekami, jakie powstają w gospodarstwie. Odpowiedzią na ten problem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków bądź szambo. Każde z tych rozwiązań wiąże się, jednakże z pewnymi wydatkami, które trzeba uwzględnić, decydując się na jego zastosowanie w gospodarstwie. Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków? Ile zapłaci się za eksploatację oraz zakup szamba? W tym artykule znajdziesz rzetelne porównanie obu tych rozwiązań – dowiesz się, co jest bardziej opłacalne!

Duża popularność szamb – czy to dobre rozwiązanie?

Szambo jest to podziemny, znajdujący się przy domu, zbiornik, w którym lądują ścieki. Najczęściej zbudowany jest on z betonu lub tworzywa sztucznego. Jest to zbiornik bezodpływowy, co oznacza, że konieczne jest jego regularne opróżnianie, tak aby odpady z gospodarstwa domowego w nim nie zalegały. Pomimo tego, że sama budowa szamba nie jest tak bardzo droga, to jednak eksploatacja, polegająca na regularnym opróżnianiu zbiornika, sprawia, że koszt posiadania tego rozwiązania w dłuższym ujęciu nie jest taki mały.

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków – koszt i dlaczego warto postawić na to rozwiązanie

Tego rodzaju rozwiązanie szczególnie przydaje się w gminach, w których zabudowa jest raczej rozproszona, a także brak jest kanalizacji sanitarnej. Działanie POŚ polega na rozkładaniu odpadów w proste związki mineralne, które nie są szkodliwe do środowiska. W ten sposób oczyszczony odpad można odprowadzać na przykład do rzek, gruntów czy rowów melioracyjnych, nie musząc się martwić zarazem skażeniem środowiska. Szara woda, jaka powstaje w wyniku działania tego rozwiązania, może służyć ponownie do spłukiwania ubikacji, nie jest, jednakże zdatna do picia czy gotowania.

Koszty przydomowej oczyszczalni ścieków – za co płacimy i ile?

Wielu właścicieli gospodarstw jednorodzinnych czy wielorodzinnych może nieco przerażać jednorazowy, pierwszy koszt zakupu przydomowej oczyszczalni ścieków. Wybierają w takim razie tańsze rozwiązanie, jakim jest szambo. Zapominają przy tym, że kwestia pierwszej zapłaty to jedna sprawa, a pod uwagę trzeba wziąć także eksploatację każdego z tych rozwiązań. Przyjmuje się, że eksploatacyjne koszty oczyszczalni przydomowej oscylują na poziomie 200-600 zł średniorocznie. Z kolei sam jej zakup, zwraca się po około 3 latach.

Domowa oczyszczalnia ścieków – koszt drenażowej a biologicznej

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków? Trudno jednoznacznie określić. Wszystko zależy od jej wielkości, a także modelu. W przypadku oczyszczalni drenażowej, najtaniej można kupić już za około 3000 zł jest to, jednakże sam zakup. Cena nie obejmuje montażu i zakupu żwiru. Po doliczeniu opłat dodatkowych, trzeba liczyć, że POŚ drenażowa może nas wynosić około 7-9 tys. złotych.

Nieco inaczej jest w przypadku modelu ze złożem biologicznym. Tutaj o ostatecznej cenie decyduje jej wydajność, zastosowana technologia oraz materiał, z którego została wykonana. Oscyluje ona wtedy około w okolicy 7 – 15 tys. zł, z kolei koszt wykonania uzależniony jest od warunków gruntowo- wodnych i rodzaju budowanego odbiornika i wynosi od 12 do 20 tys. zł.

Co jest więc bardziej opłacalne – szambo czy POŚ?

Ze względu na koszty eksploatacyjne, zdecydowanie lepiej jest postawić na zakup POŚ. Cena jej zakupu nie jest wprawdzie tak mała, jednakże eksploatacja nie obciąży tak bardzo Twojego budżetu.

Nieco inaczej jest w przypadku szamb. Sam zakup zbiornika nie jest zbyt drogi, niemniej koniecznie trzeba go opróżniać przynajmniej dwa razy na miesiąc, z kolei przy większej rodzinie w gospodarstwie domowym – nawet i częściej. Koszt takiego jednego wywozu ścieków z szamba oscyluje wokół 150-200 zł (niekiedy i więcej!), co w ujęciu rocznym rośnie do kwoty równej 2000-3000 zł w zależności od ilości osób i wielkości szamba.

Jak już w artykule wspomnieliśmy, eksploatacja POŚ oscyluje wokół 200-600 zł w ujęciu rocznym. Jak widać różnica jest ogromna. Posiadanie oczyszczalni wody jest więc zdecydowanie doskonałym – ekonomicznym i ekologicznym – wyjściem, jeśli nie masz w okolicy dostępu do kanalizacji sanitarnej. Nie do przecenienia jest również aspekt eksploatacyjny. Jeżeli posiadamy dobrej jakości oczyszczalnię biologiczną, jej obsługa sprowadza się do wywozu osadu najczęściej raz do roku oraz prostych czynności eksploatacyjnych, które najlepiej zlecić wyspecjalizowanemu serwisowi.