Strefa instalatora

Jak obliczyć wielkość zbiornika na deszczówkę?

Woda deszczowa jest w niektórych państwach na świecie traktowana z dużo większym szacunkiem niż w Polsce. W miejscach, gdzie skala opadów w ciągu roku jest relatywnie niewielka lub bardzo mała, deszczówka jest niezwykle cenna. Odżywia rośliny, przyczynia się do lepszego funkcjonowania rolnictwa, ma także wielkie znaczenie dla dziko żyjących zwierząt. Jest jeszcze jeden wymiar – czysto ekonomiczny. W wielu rozwiniętych państwach popularne są rozwiązania, jakie umożliwiają gromadzenie i następnie wykorzystanie wody opadowej.

Polska w tym momencie nie zalicza się do liderów w tej dziedzinie, ale nasza firma dokłada starań, aby sytuacja się zmieniła. Dlatego w naszej ofercie znalazły się zaawansowane moduły magazynowania wody deszczowej, która może znaleźć wiele zastosowań. Sprawdzi się między innymi przy podlewaniu ogrodów, mogąc stanowić zaplecze dla rozbudowanego systemu nawadniania. Takie narzędzia są dziś wykorzystywane między innymi przez podmioty zajmujące się profesjonalną hodowlą roślin na dużą skalę. Zbiornik na wodę deszczową można także zamontować na prywatnej posesji.

Koszty niższe niż można przypuszczać

Istnieją różne typy zbiorników, a ich podstawowy podział jest związany z kryterium pojemności. To jasne, że nie każdy Klient będzie potrzebował bardzo dużego zbiornika, stąd w ofercie znalazły się rozwiązania o odmiennych parametrach. Przykładowo firma BamarTech ma w swoim asortymencie standardowe zbiorniki o pojemności od 1300 do 3900 litrów. W ofercie znajdują się też duże zbiorniki dwupłaszczowe. Oczywiście każdy ma możliwość wyboru dowolnego z wariantów, aczkolwiek warto w tym zakresie przeprowadzić podstawową kalkulację. Pozwoli ona zainwestować w dokładnie taki moduł, jaki będzie spełniał swoje zadania w konkretnej lokalizacji. Chodzi przecież o to, aby zakupiony system spełniał wszystkie oczekiwania.

W większości przypadków woda zbierająca się w zbiornikach będzie wykorzystana do nawadniania ogrodu lub upraw znajdujących się w obrębie posesji. Można także szukać innych możliwości i używać deszczówki także do mycia samochodu czy sprzątania. Każdy ma w tym zakresie pełną swobodę. Z reguły jednak Klient jest w stanie określić, jaki zbiornik odpowiada jego potrzebom. Reguła jest taka, że im mniejsza posesja i mniej potencjalnych zastosowań dla wody opadowej, tym mniejszy zbiornik opłaca się instalować. Rzecz jasna ma to również przełożenie na koszty inwestycji.

Tych ostatnich nie ma sensu się obawiać z kilku względów. Po pierwsze dlatego, że nasi specjaliści przygotowują każdorazowo indywidualną wycenę całej usługi wraz z zakupem wszystkich niezbędnych elementów infrastruktury. Po drugie dlatego, że zaplecze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemu magazynowania deszczówki nie zalicza się do drogich. W sensie konstrukcyjnym nie mamy bowiem do czynienia z czymś skomplikowanym, o czym łatwo się przekonać, zapoznając się ze szczegółami naszej oferty handlowej.

Zbiornik na miarę potrzeb

Istnieją możliwości matematycznej symulacji szacowanej ilości wody deszczowej, jaką da się uzyskać w określonym czasie. Wyliczenia te można przeprowadzić na przykład na podstawie rocznego bilansu opadowego w poszczególnych regionach Polski. Tak się bowiem składa, że skala opadów w kraju nie może być traktowana w sposób jednolity ani uśredniony. Należy najpierw ustalić, jaka jest szacunkowa skala opadów deszczu w naszym miejscu zamieszkania. Pomocna będzie w tym momencie mapa opadowa Polski, którą bez kłopotu znajdziemy w internecie.

Z kolei wielkość potrzebnego zbiornika określa się, biorąc pod uwagę wielkość działki, wielkość dachu oraz wielkość ogrodu i rodzaj gruntu, na którym znajduje się posesja.

Naturalnie nie ma konieczności, aby osoby zainteresowane nabyciem zbiornika przeprowadzały wyliczenia we własnym zakresie. Firma BamarTech posiada rozległe doświadczenie w tym obszarze i dla każdego Klienta jesteśmy w stanie obliczyć rekomendowane rozmiary zbiorników. Ponieważ elastyczność ma dla nas ogromne znaczenie, istnieje możliwość zamówienia zbiornika o spersonalizowanych gabarytach, który będzie idealnie dopasowany do zapotrzebowania na danej posesji. W zestawie poza samym zbiornikiem znajdują się również filtr koszowy, wydajna pompa oraz skrzynka ogrodowa z zaworem do czerpania zgromadzonej wody.