Strefa instalatora

Metody czyszczenia kanalizacji

Szamba i przydomowe kanalizacje należy choćby raz w roku poddać czyszczeniu. Ze względu na zbierające się w nich zabrudzenia, odpady i zanieczyszczenia, konieczna jest regeneracja zbiornika, która pozwoli zachować go w dobrej kondycji. Czyszczenie kanalizacji polega na usunięciu kamienia moczowego i osadów oraz udrażnianiu przewodów i higienizacji. Samodzielne czyszczenie kanalizacji nie należy do łatwych zadań, przede wszystkim dlatego, że w zbiorniku zbierają się toksyczne gazy. To powoduje, że systemy kanalizacyjne rzadko poddajemy regeneracji. Warto jednak pamiętać o tym, że zanieczyszczone zbiorniki przestają sprawnie funkcjonować. Instalując przydomową oczyszczalnię, powinniśmy mieć na uwadze fakt, że należy o nią dbać podczas eksploatacji. Jeśli nie skorzystamy z usług profesjonalistów, powinniśmy sami poddać kanalizację oczyszczaniu.

Jak wyczyścić kanalizację samodzielnie?

Najlepiej powierzyć czyszczenie kanalizacji specjalistom, ponieważ wiedzą najlepiej, jakie użyć środki, jakie metody zastosować do rodzaju zbiorników, a efekty ich pracy będą długotrwałe. Jeśli jednak chcemy na własną rękę zadbać o kanalizację, warto zaopatrzyć się w odpowiednie biopreparaty zawierające kompozycje pożytecznych mikroorganizmów rozpuszczających osad i kamień moczowych. Jak to działa? Proces niskotemperaturowej fermentacji sprawia, że pożyteczne mikroorganizmy wypierają gnicie i eliminują przyczynę emisji odorów. Naturalny proces mineralizacji osadu sprawia, że ilość zanieczyszczeń znacznie się zmniejsza, a powstający podczas fermentacji gaz rozsadza twardy osad, jakim jest kamień moczowy. Co dzieje się dalej? Na powierzchni ścieków tworzy się kożuch z pożytecznymi mikroorganizmami, pomagający zwalczyć insekty, które zwykle pojawiają się w gnijącej treści. Po jakimś czasie zauważymy, że zapach jest mniej intensywny, a gdy nasz węch czuje fermentujące owoce, znaczy to, że zbiornik został prawidłowo oczyszczony.

Praktyczne porady

Zastanawiasz się, jak wyczyścić szambo, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym mieszkańcom? Przede wszystkim zadbaj o regularność. Chociaż raz w roku powinieneś wykonać ten proces. Przeprowadzając go samodzielnie, musisz pamiętać o tym, jakiego rodzaju szambo posiadasz. Od pojemności i stopnia obciążenia zależy użycie poszczególnych preparatów – najczęściej stosuje się od 1 do 5 listów na 1m3 zbiornika. Jeśli jednak ścieki są mocno obciążone substancją organiczną, stosuje się inne dawki i rodzaje kompozycji mikroorganizmów. W tym celu najlepiej skontaktować się z dostawcą, który określi, jak wyczyścić szambo, które znajduje się w Twoim ogródku.

Samodzielnie czy z pomocą?

Nie wiesz, jak wyczyścić kanalizację samodzielnie? Zacznij od kupna odpowiednich tabletek do szamba, w każdej chwili możesz skonsultować się z dostawcą, skorzystać z pomocy profesjonalistów Bamartech lub samodzielnie przeprowadzić proces zgodnie z instrukcją. Ważny jest współczynnik zanieczyszczeń. Jeśli Twój zbiornik jest narażony na duże stężenia chemicznych związków powierzchniowo czynnych, proces może nie przebiegać prawidłowo, ponieważ stężenie substancji uniemożliwia rozwój pożytecznych mikroorganizmów. Czas przebiegu procesu uzależniony jest od pory roku – w zimie zajmuje znacznie dłużej niż podczas upalnych dni.