Strefa instalatora

Korzyści serwisowania oczyszczalni biologicznych

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest doskonałym rozwiązaniem, nie tylko dla gospodarstw, do których doprowadzenie sieci kanalizacyjnej jest niemożliwe, ale także dla tych, którzy pragną żyć ekologiczniej. Coraz więcej osób decyduje się więc na instalację przydomowych oczyszczalni, które są bezpieczne i przyjazne dla środowiska. Posiadanie własnej oczyszczalni wiąże się nie tylko z jej odpowiednim użytkowaniem i stosowaniem aktywatorów w postaci bakterii, ale również wymaga regularnych przeglądów. Jeśli interesuje Cię przydomowa oczyszczalnia ścieków, serwisowanie i eksploatacja, przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Oczyszczalnia przydomowa – serwis

Istnieje powszechne, błędne przekonanie, że produkty ekologiczne, jak oczyszczalnie mogą działać bez kontroli i nie jest wymagany ich serwis. Oczyszczalnia ścieków musi być jednak regularnie poddawana przeglądom, by jej funkcjonowanie było właściwe, a proces oczyszczania zachodził prawidłowo. Część osób posiadających przydomowe oczyszczalnie, chcąc zaoszczędzić na serwisie, samodzielnie podejmuje się tej czynności. Jest to jednak zadanie wymagające, dlatego najlepiej zdecydować się na profesjonalny serwis oczyszczalni ścieków. Oddając tę czynność w ręce specjalistów można mieć pewność, że przegląd wykonany jest fachowo, a sprzęt odpowiednio zakonserwowany.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – serwisowanie

Oczyszczalnie przydomowe mają mnóstwo zalet, są przyjazne środowisku, można instalować je w miejscach, gdzie niemożliwe jest doprowadzenie standardowej kanalizacji, a także są kilkukrotnie tańsze w eksploatacji niż standardowe szambo. Tym bardziej nie powinno oszczędzać się na usłudze, jaką jest serwis oczyszczalni ścieków. Użytkowanie przydomowej oczyszczalni nie jest skomplikowane oraz nie wymaga od mieszkańców szczególnej wiedzy, czy zaangażowania. Oczyszczanie ścieków przebiega dzięki biomasie i to od jej stanu zależny jest cały proces oraz jakość ścieków uwalnianych do środowiska. Kondycja biomasy wpływa też na bezawaryjność i długość użytkowania urządzenia, jakim jest oczyszczalnia przydomowa. Serwis to najlepszy sposób na zapewnienie jej długowieczności i sprawnego działania sprzętu. Wczesne reagowanie na usterki i regularne kontrolowanie procesu, pozwoli uniknąć kosztownych napraw i zapewni dokładne oczyszczanie ścieków.

Profesjonalny serwis to podstawa

Zainstalowanie przydomowej oczyszczalni ścieków wiąże się z dość wysokimi kosztami, jednak jej późniejsza praca amortyzuje początkowe wydatki. Aby jednak jej funkcjonowanie było bezawaryjne, niezbędne są właściwe zasady eksploatacji i konserwacji. Część z nich wykonać można samodzielnie, jednak aby mieć pewność, że zostały one wykonane prawidłowo – najlepiej zlecić te działania profesjonalistom. Jakie prace należy wykonywać podczas korzystania z oczyszczalni? Podstawową czynnością jest opróżnianie części stałych (osadu), które zgromadziły się w osadniku. Procedurę tę należy wykonywać co 1 lub 2 lata, w zależności od wartości przepływu ścieków. Najlepiej zadanie to powierzyć firmie oferującej konserwację przydomowej oczyszczalni ścieków. Serwisowanie uwzględnia także utylizację nieczystości z osadnika. Do czynności, które wykonywać trzeba częściej, mniej więcej raz na trzy miesiące, należy czyszczenie lub wymiana filtra powietrza, płukanie wodą pompy w przepompowni oraz czyszczenie filtrów, zapobiegających przedostawaniu grubych nieczystości do kolejnej części oczyszczalni. Producenci zalecają także serwis oczyszczalni przydomowej w zakresie kontroli poziomu osadu i składu odpływu, uzupełniania kultur mikroorganizmów oraz regulacji natlenienia.

Zadbaj o swoją oczyszczalnię

Samodzielne kontrolowanie powyższych parametrów oraz czyszczenie sprzętu może być kłopotliwe. Wykonanie niektórych czynności wymaga również wiedzy i doświadczenia. Korzystając z pomocy fachowców w zakresie serwisowania sprzętu, będziesz mieć pewność, że oczyszczalnia działa prawidłowo, a jej stan gwarantuje wieloletnie, bezawaryjne funkcjonowanie.