Strefa instalatora

Jak działają osiedlowe oczyszczanie ścieków?

Świadomość społeczna dotycząca rozwiązań ekologicznych stale rośnie. Polacy coraz chętniej segregują śmieci, korzystają z wielorazowych opakowań oraz stosują przydomowe oczyszczalnie ścieków. Wraz z rozwojem tego typu rozwiązań pojawiły się nowe sposoby gospodarki ściekami, takie jak osiedlowe oczyszczalnie ścieków. To rozwiązanie coraz chętniej wykorzystywane przez deweloperów, którzy budują nowe inwestycje w miejscach, w których niemożliwe jest doprowadzenie sieci kanalizacyjnej lub jej rozbudowa jest niewykonalna. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł i sprawdź, jak działa osiedlowe oczyszczanie ścieków.

Osiedlowa oczyszczalnia ścieków – nowoczesne oczyszczanie szamba

Osiedlowe oczyszczalnie ścieków opierają się na rozwiązaniach wykorzystywanych w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Mimo zastosowania podobnych metod osiedlowa oczyszczalnia to znacznie bardziej rozbudowany system. Wysokowydajne oczyszczalnie ścieków sprawdzą się na osiedlach zamieszkałych nawet przez trzy tysiące osób. Metoda ich działania łączy w sobie procesy oczyszczania tlenowego w złożach ruchomych i fluidalnych oraz procesów mechanicznego oczyszczania przy zachowaniu warunków beztlenowych.

Jak działają osiedlowe oczyszczalnie ścieków?

Oczyszczanie szamba za pomocą oczyszczalni ścieków na duże obiekty np. KingSpan BioDisc bazuje na sprawdzonej technologii. Pierwsze modele urządzenia powstały w latach siedemdziesiątych i przez lata były udoskonalane. Dzięki temu współczesne modele gwarantują maksymalną wydajność, niezależnie od regularności spływu ścieków oraz ilości zawartych w nich chemikaliów czy detergentów. Proces oczyszczania uruchamia się samoczynnie, a jedną z jego zalet jest fakt, że osiedlowa oczyszczalnia ścieków nie wymaga dodawania aktywatorów w postaci środków chemicznych czy kultur bakterii.

Proces oczyszczania następuje w wyniku ruchu złóż tarczowych, zasilanych przez wolnoobrotowy silnik o niewielkiej mocy. Dzięki systemowi obracających się dysków, wypełniających złoże biologiczne, zachodzi proces namnażania bakterii tlenowych odpowiedzialnych za oczyszczanie ścieków. Ruch obrotowy tarcz, powoduje dynamiczny wzrost kolonii bakteryjnych dzięki stałemu napowietrzaniu ścieku. Zastosowany w osiedlowej oczyszczalni system samoregulacji przepływu dawkuje ściek między strefami złóż tarczowych za pomocą specjalnych kubeczków. System czerpakowy gwarantuje odporność na uderzenia hydrauliczne, w okresie wzmożonego zrzutu ścieków i pozwala na gromadzenie go, w celu późniejszego oczyszczenia. Nadmiar biomasy używany jest poprzez samoregulację procesu biologicznego.

Oczyszczanie ścieków, nie tylko na osiedlach

Rozwiązania takie jak osiedlowa oczyszczalnia nie muszą być wykorzystywane przez deweloperów budujących nowe apartamentowce. Oczyszczanie ścieków przy pomocy naszych urządzeń ma o wiele szersze zastosowanie i z powodzeniem może być stosowane również w szkołach, przedsiębiorstwach produkcyjnych, hotelach i pensjonatach, szpitalach czy innych miejscach, w których infrastruktura uniemożliwia doprowadzenie sieci kanalizacyjnej.

Podstawowe zalety osiedlowych oczyszczalni – niezawodna prostota

Osiedlowa oczyszczalnia ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to doskonałe rozwiązanie do oczyszczania ścieków nie tylko na osiedlach, ale także małych wsiach. Proces oczyszczania oparty jest na prostych rozwiązaniach, co sprawia, że jest to system praktycznie bezawaryjny, dzięki czemu może pracować w trybie ciągłym, nie generując hałasu. Cicha praca urządzenia, to także zasługa wolnoobrotowego silnika zamontowanego pod przykrywą. Korzystanie z osiedlowych oczyszczalni ścieków nie wydziela odorów i pozwala na oczyszczanie ścieków do stopnia, w którym można go odprowadzić do cieków wodnych lub gleby. Jak zostało już wcześniej wspomniane, osiedlowe oczyszczalnie wykorzystujące system czerpakowy są odporne na wahania przepływu. Na korzyść urządzeń przemawia także niewydzielanie przykrych odorów oraz mała powierzchnia zabudowy.