Przegląd przydomowej oczyszczalni – o czym warto pamiętać?

Stanąłeś przed trudnym wyborem pozbywania się ścieków z gospodarstwa domowego? Jednym z doskonałych sposobów na radzenie sobie z tego rodzaju odpadami jest wybudowanie przydomowej oczyszczalni, która ma tę zaletę, że jest rozwiązaniem tanim pod względem kosztów eksploatacyjnych, a także łatwym w obsłudze i w dużej mierze niezawodnym. Jednakże niekiedy może zdarzyć się, że POŚ będzie miało usterkę. W jaki sposób zabezpieczyć się przed wystąpieniem podobnego problemu? Wystarczy dokonywać regularnych przeglądów. Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać, dowiesz się, czytając ten artykuł.

Serwis przydomowej oczyszczalni ścieków - jak często robić przeglądy?

Jeśli nie zauważasz żadnych błędów i usterek w działaniu posiadanego POŚ, możesz dokonywać przeglądu raz na rok, ewentualnie dwa razy na rok w celu zachowania większej pewności, że wszystko poprawnie działa. Niestety niekiedy może się zdarzyć, że przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie wymagała częstszych przeglądów, wynikających z usterek, jakie występowały wcześniej. O tym, jakie przesłanki są do częstego sprawdzania POŚ, piszemy w kolejnych częściach przygotowanego artykułu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jak działa i jakie elementy podlegają przeglądowi?

W celu uniknięcia częstego serwisu POŚ (lub w celu szybkiej reakcji, tak aby ewentualne usterka się nie powiększyła), musisz wiedzieć na jakie elementy zwrócić uwagę. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to wprawdzie w pełni zautomatyzowany system, który przez większość czasu radzi sobie doskonale bez ingerencji człowieka, jednakże nawet i tutaj mogą pojawić się małe nieprawidłowości.

Podczas przeglądu przydomowej oczyszczalni ścieków, koniecznie zwróć uwagę na takie elementy, jak:

-dmuchawa,

-odpływ (tutaj zwracamy uwagę na jego drożność),

-ilość osadu w strefie aktywacyjnej,

-poziom natlenienia.

Regularnie trzeba także dbać o obecność kultu bakterii, odpowiadających za rozkład ścieków. Uzupełnia się je poprzez stosowanie specjalnie do tego przygotowanych biopreparatów.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - warunki poprawnego działania

O poprawnym działaniu POŚ decydują przede wszystkim warunki, w jakich została ona wybudowana. Na przykład drenażowe modele wymagają określonego gruntu w celu zachowania ciągłości procesów filtracyjnych. Co więcej, potrzebują one także działki o większej powierzchni, tak aby filtracja przebiegała sprawnie. Biologiczne z kolei wymagają posiadania złoża lub osadu czynnego, którego zadaniem jest tlenowe rozkładanie ścieków na związki proste. Nie potrzebują one tak dużo miejsca jak ich drenażowe odpowiedniki.

Czyszczenie oczyszczalni przydomowej – o czym warto pamiętać?

Podstawą bezawaryjnego działania przydomowej oczyszczalni ścieków jest przestrzeganie serwisowych procedur uwzględnionych przez producenta lub specjalistę, który zajmował się instalacją oczyszczalni. Warto pamiętać, że najczęstszym powodem pojawienia się usterek takich jak rozszczelnienie rur, zatorowanie przepływu w układzie, obumarcie osadu czynnego czy nadmierna kolmatacja gruntu etc., jest wybór nieprawidłowej metody utylizacji ścieków. Przyczynami awarii mogą być także błędy w montażu.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości bądź nieprawidłowości związanych z działaniem przydomowej oczyszczalni ścieków warto od razu skontaktować się z fachowcem. Jako specjaliści od produkcji oczyszczalni biologicznych i ekologicznych zapewniamy profesjonalną i szybką pomoc.

Serwis i naprawa przydomowych oczyszczalni ścieków

Posiadasz w swoim gospodarstwie przydomową oczyszczalnię ścieków? Pomimo tego, że są one zazwyczaj niezawodne, to jednak i je może czasem spotkać mała usterka. Na szczęście dla profesjonalistów z firmy BamarTech serwis POŚ nie stanowi najmniejszego problemu. Co jednak może zepsuć się w takiej przydomowej oczyszczalni ścieków? Jak poradzić sobie z jej naprawą? O serwisie i możliwych problemach dowiesz się, czytając przygotowany przez nas artykuł.

Problemy z przydomową oczyszczalnią ścieków - czyli co może być nie tak?

Większość nieprawidłowości w działaniu całego obiektu, bierze się w głównej mierze z nieprawidłowej eksploatacji. Jednym z problemów może być na przykład nieprzyjemny zapach, który będzie unosił się ze zbiorników, jakie służą do oczyszczania ścieków. Bierze się to z zaburzenia pracy kultur bakterii, które odpowiadają za rozkładanie poszczególnych odpadów. Niekiedy w zbiornikach nie zachodzi także proces filtracji bądź efektywność działania przydomowej oczyszczalni ścieków jest mocno ograniczona.

Czynniki wpływające na poprawne lub niepoprawne działanie przydomowych oczyszczalni ścieków

O jednym z nich już wspominaliśmy. Jest to nieprawidłowa eksploatacja POŚ. Może to prowadzić do licznych usterek i problemów, które koniecznie trzeba poddać serwisowi. Warto także pamiętać, że jest to zestaw w pełni zautomatyzowanych urządzeń, które warto konserwować, tak aby proces oczyszczania przebiegał w pełni sprawnie i bez uszczerbku zarówno na “zdrowiu” układu, jak i Twoim budżecie. Jednym z czynników, jaki może powodować problem w działaniu POŚ jest niewłaściwy montaż poszczególnych elementów całej instalacji. Z BamarTech nie masz się jednak o co martwić - w pełni profesjonalnie wybudujemy obiekt, dbając o każdy najmniejszy szczegół całego systemu.

Samodzielny serwis oczyszczalni przydomowych - kiedy poradzimy sobie z naprawą sami?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej w artykule, niekiedy POŚ może dotknąć problem natury braku odpowiedniej ilości kultur tych dobrych bakterii. Na szczęście można dokupić specjalnego rodzaju aktywatory i preparaty, które szybko sobie poradzą z tego rodzaju usterką.

Podobnie sprawa ma się udrożnieniem rur odpływowych ścieków. Z serwisem tej usterki możemy poradzić sobie także sami poprzez wrzucenie do toalety specjalnej tabletki, która rozłoży zalegające w rurach zanieczyszczenia.

Dobrym sposobem na organoleptyczną ocenę funkcjonowania oczyszczalni biologicznej jest przeprowadzenie próby sedymentacyjnej, która pozwala ocenić wstępnie jakość ścieków oczyszczonych oraz kondycję i ilość osadu czynnego.
Serwisanci Bamar Tech są wyposażeni w szereg specjalistycznych urządzeń np. do pomiaru ph, badania poziomu natlenienia ścieków. Bardzo przydatnym urządzeniem jest zadymiarka, która pozwala wykrywać nieszczelności w przewodach oraz problemy z odpowietrzeniami układów kanalizacyjnych.
Często przydaje się również kamera która pozwala przyjrzeć się niektórym problemom z bliska.

Serwis oczyszczalni ścieków przydomowych – kiedy sprawdzą się fachowcy z BamarTech?

Niewłaściwe funkcjonowanie POŚ może niekiedy być bardziej rozległe i wiązać się z nieprawidłowym działaniem urządzeń. Może być także konieczna wymiana rur, zbiornika i jeszcze wiele innych działań. W takim wypadku dobrym pomysłem jest kontakt z BamarTech – nasi fachowcy z chęcią pomogą w serwisie posiadanego przez Ciebie POŚ.

Porównanie kosztów I eksploatacji szamba I przydomowej oczyszczalni ścieków

Chociaż Polska rozwija się bardzo dynamicznie, to jednak są niekiedy miejsca, gdzie brakuje kanalizacji sanitarnej. W takim wypadku pojawia się pytanie, co robić ze ściekami, jakie powstają w gospodarstwie. Odpowiedzią na ten problem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków bądź szambo. Każde z tych rozwiązań wiąże się, jednakże z pewnymi wydatkami, które trzeba uwzględnić, decydując się na jego zastosowanie w gospodarstwie. Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków? Ile zapłaci się za eksploatację oraz zakup szamba? W tym artykule znajdziesz rzetelne porównanie obu tych rozwiązań - dowiesz się, co jest bardziej opłacalne!

Duża popularność szamb – czy to dobre rozwiązanie?

Szambo jest to podziemny, znajdujący się przy domu, zbiornik, w którym lądują ścieki. Najczęściej zbudowany jest on z betonu lub tworzywa sztucznego. Jest to zbiornik bezodpływowy, co oznacza, że konieczne jest jego regularne opróżnianie, tak aby odpady z gospodarstwa domowego w nim nie zalegały. Pomimo tego, że sama budowa szamba nie jest tak bardzo droga, to jednak eksploatacja, polegająca na regularnym opróżnianiu zbiornika, sprawia, że koszt posiadania tego rozwiązania w dłuższym ujęciu nie jest taki mały.

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - koszt i dlaczego warto postawić na to rozwiązanie

Tego rodzaju rozwiązanie szczególnie przydaje się w gminach, w których zabudowa jest raczej rozproszona, a także brak jest kanalizacji sanitarnej. Działanie POŚ polega na rozkładaniu odpadów w proste związki mineralne, które nie są szkodliwe do środowiska. W ten sposób oczyszczony odpad można odprowadzać na przykład do rzek, gruntów czy rowów melioracyjnych, nie musząc się martwić zarazem skażeniem środowiska. Szara woda, jaka powstaje w wyniku działania tego rozwiązania, może służyć ponownie do spłukiwania ubikacji, nie jest, jednakże zdatna do picia czy gotowania.

Koszty przydomowej oczyszczalni ścieków - za co płacimy i ile?

Wielu właścicieli gospodarstw jednorodzinnych czy wielorodzinnych może nieco przerażać jednorazowy, pierwszy koszt zakupu przydomowej oczyszczalni ścieków. Wybierają w takim razie tańsze rozwiązanie, jakim jest szambo. Zapominają przy tym, że kwestia pierwszej zapłaty to jedna sprawa, a pod uwagę trzeba wziąć także eksploatację każdego z tych rozwiązań. Przyjmuje się, że eksploatacyjne koszty oczyszczalni przydomowej oscylują na poziomie 200-600 zł średniorocznie. Z kolei sam jej zakup, zwraca się po około 3 latach.

Domowa oczyszczalnia ścieków - koszt drenażowej a biologicznej

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków? Trudno jednoznacznie określić. Wszystko zależy od jej wielkości, a także modelu. W przypadku drenażowej, najtaniej można kupić już za około 3000 zł jest to, jednakże sam zakup. Cena nie obejmuje montażu i zakupu żwiru. Po doliczeniu opłat dodatkowych, trzeba liczyć, że POŚ drenażowa może nas wynosić około 7-9 tys. złotych.

Nieco inaczej jest w przypadku modelu ze złożem biologicznym. Tutaj o ostatecznej cenie decyduje jej wydajność, zastosowana technologia oraz materiał, z którego została wykonana. Oscyluje ona wtedy około w okolicy 7 – 15 tys. zł, z kolei koszt wykonania uzależniony jest od warunków gruntowo- wodnych i rodzaju budowanego odbiornika i wynosi od 12 do 20 tys. zł.

Co jest więc bardziej opłacalne - szambo czy POŚ?

Ze względu na koszty eksploatacyjne, zdecydowanie lepiej jest postawić na zakup POŚ. Cena jej zakupu nie jest wprawdzie tak mała, jednakże eksploatacja nie obciąży tak bardzo Twojego budżetu.

Nieco inaczej jest w przypadku szamb. Sam zakup zbiornika nie jest zbyt drogi, niemniej koniecznie trzeba go opróżniać przynajmniej dwa razy na miesiąc, z kolei przy większej rodzinie w gospodarstwie domowym – nawet i częściej. Koszt takiego jednego wywozu ścieków z szamba oscyluje wokół 150-200 zł (niekiedy i więcej!), co w ujęciu rocznym rośnie do kwoty równej 2000-3000 zł w zależności od ilości osób i wielkości szamba.

Jak już w artykule wspomnieliśmy, eksploatacja POŚ oscyluje wokół 200-600 zł w ujęciu rocznym. Jak widać różnica jest ogromna. Posiadanie oczyszczalni wody jest więc zdecydowanie doskonałym - ekonomicznym i ekologicznym - wyjściem, jeśli nie masz w okolicy dostępu do kanalizacji sanitarnej. Nie do przecenienia jest również aspekt eksploatacyjny. Jeżeli posiadamy dobrej jakości oczyszczalnię biologiczną, jej obsługa sprowadza się do wywozu osadu najczęściej raz do roku oraz prostych czynności eksploatacyjnych, które najlepiej zlecić wyspecjalizowanemu serwisowi.

Korzyści serwisowania oczyszczalni biologicznych

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest doskonałym rozwiązaniem, nie tylko dla gospodarstw, do których doprowadzenie sieci kanalizacyjnej jest niemożliwe, ale także dla tych, którzy pragną żyć ekologiczniej. Coraz więcej osób decyduje się więc na instalację przydomowych oczyszczalni, które są bezpieczne i przyjazne dla środowiska. Posiadanie własnej oczyszczalni wiąże się nie tylko z jej odpowiednim użytkowaniem i stosowaniem aktywatorów w postaci bakterii, ale również wymaga regularnych przeglądów. Jeśli interesuje Cię przydomowa oczyszczalnia ścieków, serwisowanie i eksploatacja, przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Oczyszczalnia przydomowa – serwis

Istnieje powszechne, błędne przekonanie, że produkty ekologiczne, jak oczyszczalnie mogą działać bez kontroli i nie jest wymagany ich serwis. Oczyszczalnia ścieków musi być jednak regularnie poddawana przeglądom, by jej funkcjonowanie było właściwe, a proces oczyszczania zachodził prawidłowo. Część osób posiadających przydomowe oczyszczalnie, chcąc zaoszczędzić na serwisie, samodzielnie podejmuje się tej czynności. Jest to jednak zadanie wymagające, dlatego najlepiej zdecydować się na profesjonalny serwis oczyszczalni ścieków. Oddając tę czynność w ręce specjalistów można mieć pewność, że przegląd wykonany jest fachowo, a sprzęt odpowiednio zakonserwowany.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – serwisowanie

Oczyszczalnie przydomowe mają mnóstwo zalet, są przyjazne środowisku, można instalować je w miejscach, gdzie niemożliwe jest doprowadzenie standardowej kanalizacji, a także są kilkukrotnie tańsze w eksploatacji niż standardowe szambo. Tym bardziej nie powinno oszczędzać się na usłudze, jaką jest serwis oczyszczalni ścieków. Użytkowanie przydomowej oczyszczalni nie jest skomplikowane oraz nie wymaga od mieszkańców szczególnej wiedzy, czy zaangażowania. Oczyszczanie ścieków przebiega dzięki biomasie i to od jej stanu zależny jest cały proces oraz jakość ścieków uwalnianych do środowiska. Kondycja biomasy wpływa też na bezawaryjność i długość użytkowania urządzenia, jakim jest oczyszczalnia przydomowa. Serwis to najlepszy sposób na zapewnienie jej długowieczności i sprawnego działania sprzętu. Wczesne reagowanie na usterki i regularne kontrolowanie procesu, pozwoli uniknąć kosztownych napraw i zapewni dokładne oczyszczanie ścieków.

Profesjonalny serwis to podstawa

Zainstalowanie przydomowej oczyszczalni ścieków wiąże się z dość wysokimi kosztami, jednak jej późniejsza praca amortyzuje początkowe wydatki. Aby jednak jej funkcjonowanie było bezawaryjne, niezbędne są właściwe zasady eksploatacji i konserwacji. Część z nich wykonać można samodzielnie, jednak aby mieć pewność, że zostały one wykonane prawidłowo – najlepiej zlecić te działania profesjonalistom. Jakie prace należy wykonywać podczas korzystania z oczyszczalni? Podstawową czynnością jest opróżnianie części stałych (osadu), które zgromadziły się w osadniku. Procedurę tę należy wykonywać co 1 lub 2 lata, w zależności od wartości przepływu ścieków. Najlepiej zadanie to powierzyć firmie oferującej konserwację przydomowej oczyszczalni ścieków. Serwisowanie uwzględnia także utylizację nieczystości z osadnika. Do czynności, które wykonywać trzeba częściej, mniej więcej raz na trzy miesiące, należy czyszczenie lub wymiana filtra powietrza, płukanie wodą pompy w przepompowni oraz czyszczenie filtrów, zapobiegających przedostawaniu grubych nieczystości do kolejnej części oczyszczalni. Producenci zalecają także serwis oczyszczalni przydomowej w zakresie kontroli poziomu osadu i składu odpływu, uzupełniania kultur mikroorganizmów oraz regulacji natlenienia.

Zadbaj o swoją oczyszczalnię

Samodzielne kontrolowanie powyższych parametrów oraz czyszczenie sprzętu może być kłopotliwe. Wykonanie niektórych czynności wymaga również wiedzy i doświadczenia. Korzystając z pomocy fachowców w zakresie serwisowania sprzętu, będziesz mieć pewność, że oczyszczalnia działa prawidłowo, a jej stan gwarantuje wieloletnie, bezawaryjne funkcjonowanie.

Jak działają separatory tłuszczu?

Tłuszcze dostające się w nadmiarze do kanalizacji, a dalej do oczyszczalni lub, w najgorszym przypadku, do cieków wodnych, co znacząco odbijają się na środowisku. Zalegający tłuszcz może także zaburzać biologiczne oczyszczanie nieczystości i zmniejszać efektywność oczyszczalni. Jego nadmiar w kanalizie w połączeniu z innymi odpadkami np. chusteczkami nawilżającymi przyczynia się do powstawania niebezpiecznych „gór tłuszczu”, które z czasem zapychają rury powodując awarie. Aby tego uniknąć należy stosować separatory tłuszczu.

Separatory tłuszczu – przepisy określające ich stosowanie

Czym są separatory tłuszczów? To urządzenia ułatwiające zatrzymanie tłuszczu, a także innych substancji trafiających do ścieków, które odprowadzane są z zakładów przemysłu spożywczego lub lokali gastronomicznych. Większość oczyszczalni ścieków nie jest dostosowana do przyjmowania dowolnych ilości tłuszczu, dlatego zgodnie z polskim prawem istnieje obowiązek instalowania urządzeń, jakimi są separatory tłuszczu. Przepisy jasno określają, gdzie muszą być zainstalowane tego typu mechanizmy. Podstawą prawną, która reguluje warunki odprowadzania ścieków i substancji szczególnie szkodliwych są:
• Ustawa Prawo o Ochrony Środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 roku
• Rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska z dnia 27 września 2001 roku
• Ustawa O zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z dnia z dnia 7 czerwca 2001 roku
• Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wymagań higieniczno – sanitarnych w zakładach produkujących lub wprowadzających do obrotu środki spożywcze z dnia 26 marca 2004 roku
• Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 roku.
Przepisy prawa określają także częstotliwość czyszczenia i wykonywania niezbędnych przeglądów separatorów tłuszczów.

Gdzie muszą być zainstalowane separatory tłuszczu?

Ścieki zawierające tłuszcz w nadmiernych ilościach powstają najczęściej w takich miejscach jak mleczarnie, ubojnie i rzeźnie, olejarnie, wytwórnie mydła, a także restauracje, bary, stołówki oraz kuchnie przemysłowe. Zgodnie z polskimi przepisami separatory tłuszczów muszą uzupełniać wyposażenie instalacji kanalizacyjnej wszędzie, gdzie oczyszczanie ścieków zawierających tłuszcze lekkie i oleje, jest niezbędne. Właściwe dobranie separatorów tłuszczów ma kluczowe znaczenie, dlatego wybierając separator tłuszczu należy wziąć pod uwagę normę PN_EN 1825. Przepisy te określają, co powinno się uwzględniać podczas zakupu separatora m.in. maksymalną temperaturę i wartość przepływu ścieków oraz gęstość oddzielanego tłuszczu.

Separator tłuszczu – zasada działania

Separatory tłuszczów działają, wykorzystując różnicę w gęstości płynów oraz grawitację. Zasada działania jest więc niezwykle prosta, substancja cięższa opada na dół, natomiast lżejsza, czyli wszelkiego rodzaju oleje roślinne oraz tłuszcze zwierzęce wypływają na wierzch. Urządzenia te zbudowane są standardowo z dwóch części, główną jest separator właściwy, w którym gromadzą się zawiesiny tłuszczowe, natomiast osadnik zbiera cięższe cząstki na dnie pojemnika.

Separator tłuszczów a wpływ na ekologię

Warto wspomnieć, że aby separatory działały sprawnie i wykonywały swoją rolę właściwie, powinny być regularnie czyszczone. Przepisy mówią, aby czyścić separator tłuszczu raz na dwa tygodnie. Zastosowanie separatora tłuszczu to nie tylko wymóg prawny, ale także ekologiczny wybór, który zmniejsza przedostawanie się szkodliwych ilości tłuszczu do środowiska.

Jak działają osiedlowe oczyszczanie ścieków?

Świadomość społeczna dotycząca rozwiązań ekologicznych stale rośnie. Polacy coraz chętniej segregują śmieci, korzystają z wielorazowych opakowań oraz stosują przydomowe oczyszczalnie ścieków. Wraz z rozwojem tego typu rozwiązań pojawiły się nowe sposoby gospodarki ściekami, takie jak osiedlowe oczyszczalnie ścieków. To rozwiązanie coraz chętniej wykorzystywane przez deweloperów, którzy budują nowe inwestycje w miejscach, w których niemożliwe jest doprowadzenie sieci kanalizacyjnej lub jej rozbudowa jest niewykonalna. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł i sprawdź, jak działa osiedlowe oczyszczanie ścieków.

Osiedlowa oczyszczalnia ścieków - nowoczesne oczyszczanie szamba

Osiedlowe oczyszczalnie ścieków opierają się na rozwiązaniach wykorzystywanych w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Mimo zastosowania podobnych metod osiedlowa oczyszczalnia to znacznie bardziej rozbudowany system. Wysokowydajne oczyszczalnie ścieków sprawdzą się na osiedlach zamieszkałych nawet przez trzy tysiące osób. Metoda ich działania łączy w sobie procesy oczyszczania tlenowego w złożach ruchomych i fluidalnych oraz procesów mechanicznego oczyszczania przy zachowaniu warunków beztlenowych.

Jak działają osiedlowe oczyszczalnie ścieków?

Oczyszczanie szamba za pomocą oczyszczalni ścieków na duże obiekty np. KingSpan BioDisc bazuje na sprawdzonej technologii. Pierwsze modele urządzenia powstały w latach siedemdziesiątych i przez lata były udoskonalane. Dzięki temu współczesne modele gwarantują maksymalną wydajność, niezależnie od regularności spływu ścieków oraz ilości zawartych w nich chemikaliów czy detergentów. Proces oczyszczania uruchamia się samoczynnie, a jedną z jego zalet jest fakt, że osiedlowa oczyszczalnia ścieków nie wymaga dodawania aktywatorów w postaci środków chemicznych czy kultur bakterii.

Proces oczyszczania następuje w wyniku ruchu złóż tarczowych, zasilanych przez wolnoobrotowy silnik o niewielkiej mocy. Dzięki systemowi obracających się dysków, wypełniających złoże biologiczne, zachodzi proces namnażania bakterii tlenowych odpowiedzialnych za oczyszczanie ścieków. Ruch obrotowy tarcz, powoduje dynamiczny wzrost kolonii bakteryjnych dzięki stałemu napowietrzaniu ścieku. Zastosowany w osiedlowej oczyszczalni system samoregulacji przepływu dawkuje ściek między strefami złóż tarczowych za pomocą specjalnych kubeczków. System czerpakowy gwarantuje odporność na uderzenia hydrauliczne, w okresie wzmożonego zrzutu ścieków i pozwala na gromadzenie go, w celu późniejszego oczyszczenia. Nadmiar biomasy używany jest poprzez samoregulację procesu biologicznego.

Oczyszczanie ścieków, nie tylko na osiedlach

Rozwiązania takie jak osiedlowa oczyszczalnia nie muszą być wykorzystywane przez deweloperów budujących nowe apartamentowce. Oczyszczanie ścieków przy pomocy naszych urządzeń ma o wiele szersze zastosowanie i z powodzeniem może być stosowane również w szkołach, przedsiębiorstwach produkcyjnych, hotelach i pensjonatach, szpitalach czy innych miejscach, w których infrastruktura uniemożliwia doprowadzenie sieci kanalizacyjnej.

Podstawowe zalety osiedlowych oczyszczalni – niezawodna prostota

Osiedlowa oczyszczalnia ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to doskonałe rozwiązanie do oczyszczania ścieków nie tylko na osiedlach, ale także małych wsiach. Proces oczyszczania oparty jest na prostych rozwiązaniach, co sprawia, że jest to system praktycznie bezawaryjny, dzięki czemu może pracować w trybie ciągłym, nie generując hałasu. Cicha praca urządzenia, to także zasługa wolnoobrotowego silnika zamontowanego pod przykrywą. Korzystanie z osiedlowych oczyszczalni ścieków nie wydziela odorów i pozwala na oczyszczanie ścieków do stopnia, w którym można go odprowadzić do cieków wodnych lub gleby. Jak zostało już wcześniej wspomniane, osiedlowe oczyszczalnie wykorzystujące system czerpakowy są odporne na wahania przepływu. Na korzyść urządzeń przemawia także niewydzielanie przykrych odorów oraz mała powierzchnia zabudowy.

Przepompownie ścieków – rozwiązania konstrukcyjne

Wszędzie tam, gdzie korzystamy z bieżącej wody, konieczne staje się zamontowanie pomp ściekowych, czyli urządzeń do pompowania wody czystej, jak i zanieczyszczonej – ścieków pochodzących ze spłukiwanej wody, zmywanych naczyń czy prania. Przede wszystkim przepompownie ścieków zawierają wirnik z nożem tnącym, który zapewnia ciągłą pracę pompy, jaka rozdrabnia wszystkie zanieczyszczenia. Niezawodne i wydajne pompy sprawdzają się w gospodarstwach domowych, obiektach sportowych czy innych placówkach publicznych.

Kiedy zamontować przepompownię ścieków?

Przepompownie ścieków stosuje się w sytuacjach, w których pomieszczenia położone są poniżej poziomu zalewania i wymagane jest stosowanie ochrony przeciwzalewowej lub kolektor kanalizacyjny zlokalizowany jest powyżej instalacji budynku. Gdy odprowadzanie ścieków jest utrudnione lub uniemożliwione, powinny pojawić się przepompownie ścieków. Te pozwalają przetoczyć ścieki do oddalonych pionów kanalizacyjnych. Technologia stosowana w pompie do ścieków jest coraz popularniejszym rozwiązaniem – zarówno pod względem funkcjonalności, jak i finansowym – to opłacalna inwestycja, która zwróci się przy długofalowym użytkowaniu. Pompa do szamba jest łatwa w obsłudze, zapewnia cichą pracę i wysoką jakość.

Pompy do ścieków – podstawowe informacje

Urządzenia zabezpieczająco-sterujące zajmują się pracą pomp. Są przystosowane do pracy w warunkach klimatu umiarkowanego w temperaturze otoczenia -30°C do +40°C. Wysokość miejsca zainstalowania przepompowni ścieków nie powinna przekraczać 1000 m n.p.m. Urządzenia zbudowane są z automatyki elektronicznej, elektrycznej i łączników, a także aparatury sterowniczej – są przystosowane do zawieszania na ścianie budynku lub na zbiorniku przepompowni i jego okolicy. Dławice uszczelniające, przez które przechodzą przewody zasilające, odbiorcze i sterownicze, znajdują się w części obudowy. Pompa do ścieków składa się również z układu tłoczenia, który zwykle bazuje na jednej lub dwóch pompach zatapialnych, połączonych z instalacją tłoczną za pomocą kolana sprzęgającego. Pompy zsuwane są na łańcuchu przez prowadnice rurowe ze stali nierdzewnej.

Podstawowe parametry

Zanim zdecydujemy się na pompę do szamba, należy określić przeznaczenie i rodzaj cieczy, która będzie pompowana – mowa tu o ściekach szarych (wodzie pochodzącej z prania czy mycia naczyń) lub czarnych (woda odprowadzana z toalety). Należy wziąć pod uwagę charakterystykę pracy pompy – obliczeniowy punkt pracy i moc pompy, która nie powinna przekraczać maksymalnej wydajności pompy. Wielkość strat bierze się pod uwagę na podstawie parametrów określanych przed wydajność podnoszenia. Przy obliczaniu wydajności powinna być analizowana ilość napływających ścieków i całkowita wysokość tłoczenia – punkt pracy powinien mieścić się w przedziale podanym przez producenta.

Zgodnie z zaleceniami

Bez względu na to, jaką pompę do ścieków użyjemy, należy kierować się zaleceniami producenta – montować je w dozwolonym miejscu i w sytuacjach, które tego wymagają. W nowoczesnych instalacjach ważną rolę odgrywają oszczędność energii elektrycznej i wysoka sprawność, która umożliwia adaptacją pompy do zmieniających się warunków. Odbywa się to za pomocą sterowania pracy urządzenia w oparciu o mikroprocesor. Tam, gdzie nie ma bezpośredniego połączenia z siecią kanalizacyjną w wyniku warunków geologicznych, konieczne jest zainstalowanie pompy do ścieków, która oczyści zanieczyszczoną wodę pochodzącą z prania czy toalety.

Metody czyszczenia kanalizacji

Szamba i przydomowe kanalizacje należy choćby raz w roku poddać czyszczeniu. Ze względu na zbierające się w nich zabrudzenia, odpady i zanieczyszczenia, konieczna jest regeneracja zbiornika, która pozwoli zachować go w dobrej kondycji. Czyszczenie kanalizacji polega na usunięciu kamienia moczowego i osadów oraz udrażnianiu przewodów i higienizacji. Samodzielne czyszczenie kanalizacji nie należy do łatwych zadań, przede wszystkim dlatego, że w zbiorniku zbierają się toksyczne gazy. To powoduje, że systemy kanalizacyjne rzadko poddajemy regeneracji. Warto jednak pamiętać o tym, że zanieczyszczone zbiorniki przestają sprawnie funkcjonować. Instalując przydomową oczyszczalnię, powinniśmy mieć na uwadze fakt, że należy o nią dbać podczas eksploatacji. Jeśli nie skorzystamy z usług profesjonalistów, powinniśmy sami poddać kanalizację oczyszczaniu.

Jak wyczyścić kanalizację samodzielnie?

Najlepiej powierzyć czyszczenie kanalizacji specjalistom, ponieważ wiedzą najlepiej, jakie użyć środki, jakie metody zastosować do rodzaju zbiorników, a efekty ich pracy będą długotrwałe. Jeśli jednak chcemy na własną rękę zadbać o kanalizację, warto zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty zawierające kompozycje pożytecznych mikroorganizmów rozpuszczających osad i kamień moczowych. Jak to działa? Proces niskotemperaturowej fermentacji sprawia, że pożyteczne mikroorganizmy wypierają gnicie i eliminują przyczynę emisji odorów. Naturalny proces mineralizacji osadu sprawia, że ilość zanieczyszczeń znacznie się zmniejsza, a powstający podczas fermentacji gaz rozsadza twardy osad, jakim jest kamień moczowy. Co dzieje się dalej? Na powierzchni ścieków tworzy się kożuch z pożytecznymi mikroorganizmami, pomagający zwalczyć insekty, które zwykle pojawiają się w gnijącej treści. Po jakimś czasie zauważymy, że zapach jest mniej intensywny, a gdy nasz węch czuje fermentujące owoce, znaczy to, że zbiornik został prawidłowo oczyszczony.

Praktyczne porady

Zastanawiasz się, jak wyczyścić szambo, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym mieszkańcom? Przede wszystkim zadbaj o regularność. Chociaż raz w roku powinieneś wykonać ten proces. Przeprowadzając go samodzielnie, musisz pamiętać o tym, jakiego rodzaju szambo posiadasz. Od pojemności i stopnia obciążenia zależy użycie poszczególnych preparatów – najczęściej stosuje się od 1 do 5 listów na 1m3 zbiornika. Jeśli jednak ścieki są mocno obciążone substancją organiczną, stosuje się inne dawki i rodzaje kompozycji mikroorganizmów. W tym celu najlepiej skontaktować się z dostawcą, który określi, jak wyczyścić szambo, które znajduje się w Twoim ogródku.

Samodzielnie czy z pomocą?

Nie wiesz, jak wyczyścić kanalizację samodzielnie? Zacznij od kupna odpowiednich preparatów, w każdej chwili możesz skonsultować się z dostawcą, skorzystać z pomocy profesjonalistów Bamartech lub samodzielnie przeprowadzić proces zgodnie z instrukcją. Ważny jest współczynnik zanieczyszczeń. Jeśli Twój zbiornik jest narażony na duże stężenia chemicznych związków powierzchniowo czynnych, proces może nie przebiegać prawidłowo, ponieważ stężenie substancji uniemożliwia rozwój pożytecznych mikroorganizmów. Czas przebiegu procesu uzależniony jest od pory roku – w zimie zajmuje znacznie dłużej niż podczas upalnych dni.

Ile kosztuje przydomowa przepompownia ścieków

Wszędzie tam, gdzie korzystamy z wody, a więc w gospodarstwach domowych, placówkach publicznych czy obiektach sportowych, pojawia się problem brudnej wody, która pochodzi ze spłukiwania toalety lub prania i mycia. Taka ciecz powinna być odprowadzana do oczyszczalni, która powinna bazować na grawitacji i naturalnej różnicy poziomów, jednak zdarza się również tak, że system zamontowany jest zbyt wysoko i uniemożliwia sprawną pracę – w takich sytuacjach konieczne jest zastosowanie systemu przepompowującego ścieki. To urządzenie zbiornikowo-tłoczne, które zawierają instalację i armaturę hydrauliczną i zaopatrzone są w system sterowania ich pracą. Służą odprowadzaniu zanieczyszczeń, takich jak ścieki komunalne, sanitarne, wody drenażowe, opadowe, odwodnieniowe czy inne. Takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane tam, gdzie nie sprzyja nam ukształtowanie terenu. W takich sytuacjach warto zainstalować przydomową oczyszczalnię ścieków. Koszt nie jest wysoki, mając na względzie ochronę środowiska i długofalowe efekty.

Kiedy instalować przydomową oczyszczalnię?

Wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe przyłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej, powinniśmy zdecydować się na przydomowe szambo. Koszt jest jednorazowy, a daje nam gwarancję, że prawidłowo pozbędziemy się zanieczyszczeń. W naszej ofercie znajdują się takie przydomowe szamba, których cena jest adekwatna do jakości. Wysokogatunkowe materiały – polietylen o wysokiej gęstości (PEHD) i sztywności obwodowej od 4 kN/m2, średnicach w zakresie 600-3000 mm i wysokości do 7000m. Na życzenie Klienta zbiornik może zostać wyposażony w dodatkowy pomost technologiczny wykonany ze stali nierdzewnej, gwarantującej łatwy dostęp do pomp i armatury. Nasze produkty są wyjątkowo żywotne i wytrzymałe na zniszczenia, dzięki czemu cena przydomowej oczyszczalni ścieków nie jest wygórowana, a sam system sprawdzi się w wielu gospodarstwach domowych.

Oczyszczalnie ścieków – oferta Bamartech

W ofercie Bamartech znajdują się przydomowe szamba do ścieków szarych (wody niezawierającej cząstek stałych, a więc pochodzącej z pralki, prysznica czy zlewu) oraz czarnych – woda spłukiwana w toalecie. Koszt przydomowej oczyszczalni ścieków to jednorazowy wydatek, który zwróci się przy długofalowym użytkowaniu, a w dodatku mamy pewność, że przyczyniamy się do ochrony środowiska. Jest więc to rozwiązanie wysoce ekologiczne i bardzo praktyczne, nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również szkołach czy innych placówkach użytkowych, gdzie pojawia się zanieczyszczona woda z toalety, pralki czy pochodząca ze zmywania naczyń.

Trwałość i wytrzymałość produktów

Nasze produkty są wyjątkowo trwałe, dzięki czemu doskonale sprawują się w każdym gospodarstwie domowym. Będą długo służyć, właściwie oczyszczając ciecz, a jednocześnie materiał, z jakiego zostają wykonane przydomowe oczyszczalnie gwarantują żywotność. Są odporne na zanieczyszczenia, dzięki czemu zbiorniki nie ulegają korozji. Sam montaż jest prosty, nie wymaga od użytkownika specjalistycznej wiedzy, co pomaga każdemu zainstalować przydomową oczyszczalnię ścieków. Koszt samodzielnego montażu będzie znacznie niższy niż cena usługi świadczonej przez profesjonalistów.

Jaki wybrać odpowiedni zbiornik na deszczówkę?

Coraz większą wagę przykładamy do ekologii, ale także funkcjonalnych rozwiązań, które pozwoliłyby nam jednocześnie zaoszczędzić. Gromadzenie wody deszczowej to więc nie tylko nowa moda, ale także sposób na ograniczenie kosztów związanych z eksploatacją. Zbiornik na deszczówkę pomoże nam zebrać wodę przydatną do podlewania ogrodu czy spłukiwania toalety. Każdy, kto decyduje się na taki zakup, stoi przed dylematem, jaki zbiornik na wodę deszczową będzie odpowiedni i spełni oczekiwania mieszkańców? Przede wszystkim ważną kwestię odgrywa pojemność. Trudno przewidzieć, z jaką częstotliwością i intensywnością będą występowały opady, jednak można to oszacować za pomocą danych z zeszłych lat. Wiemy również, że w niektórych regionach Polski częściej występują deszcze, inne z kolei charakteryzuje większa susza. Warto mieć na uwadze te kwestię, zanim zdecydujemy się na konkretny model do naszego ogrodu. Istotną rolę odgrywa również powierzchnia dachu, im większa, tym więcej wody będzie z niej odprowadzanej, a więc wymagania względem z domowych zbiorników na deszczówkę będą wyższe.

Czy materiał odgrywa ważną rolę?

Choć wydaje się to z pozoru nieistotne, ważną rolę odgrywa materiał, którym pokryty jest dach. Więcej deszczówki zbierzemy z dachówki glazurowanej i ceramicznej, a mniej z łupku, dachówki cementowej, dachu pokrytego żwirową posypką i trawiastego. Ma to istotne znaczenie przy wyborze ogrodowych zbiorników na wodę deszczową, ponieważ pojemność powinna odpowiadać warunkom, jakie gwarantują nam powierzchnia dachu oraz jego materiał.

Praktyczne porady

Zbiornik na deszczówkę nie powinien być wykonany z metalu, podobnie jak stalowe i blaszane rynny, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia korozji pod wpływem kwasów zawartych w opadach. To powoduje, że w wodzie znajduje się więcej żelaza szkodliwego dla roślin (taka woda nie będzie odpowiednia do podlewania ogrodu i hodowanych w nim kwiatków). Proponujemy wybrać takie domowe zbiorniki na deszczówkę, które będą wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych – te nie powinny wpływać na właściwości wody znajdującej się wewnątrz. Nie bez znaczenia pozostaje miejsce montażu – ogrodowe zbiorniki na wodę deszczową lepiej sprawują się w cieniu, ponieważ promienie słoneczne sprzyjają rozwojowi glonów i bakterii, a górna pokrywa pomoże zapobiec wpadaniu zanieczyszczeń. Warto więc wybierać zbiorniki na deszczówkę, które będą miały pokrywkę. Co więcej – zapewni większe bezpieczeństwo w domach, gdzie mieszkają dzieci.

Naziemne i podziemne zbiorniki na deszczówkę

Do wyboru mamy naziemne oraz podziemne zbiorniki na wodę deszczową, które różnią się przede wszystkim miejscem montażu. Podziemne przybierają formę modułową, dzięki czemu można je dowolnie łączyć, tworząc większy zbiornik o dużej pojemności. Naziemny pobiera wodę spływającą prosto z rur spustowych i umieszczane są przy elewacji budynku. Jeszcze niedawno były rzadko wybierane ze względu na estetykę – nie prezentowały się zbyt dobrze, jednak w dzisiejszych czasach można znaleźć wiele naziemnych zbiorników na deszczówkę, które nie tylko nie będą szpecić ogrodu, ale także go ozdobią. Warto również wiedzieć, jakie dachy sprzyjają zbieraniu wody deszczowej. Najlepiej nadają się do tego jedno- i dwuspadowe, strome dachy, ponieważ woda nie gromadzi się na nich, ale sprawnie spływa przez rynny wprost do zbiorników. Mając taki dach, wiemy, że zbierzemy do zbiorników więcej deszczówki.

Zbiornik na deszczówkę – naziemny czy podziemny?

Wszędzie tam, gdzie ceni się ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania, pojawiają się zbiorniki na deszczówkę. Zamontowane przy domku jednorodzinnym zmniejszają pobieranie wody z wodociągów, dzięki czemu możemy zminimalizować koszty rachunków za wodę. Do wyboru mamy dwa rodzaje zbiorniki wody deszczowej, naziemne oraz podziemne. Te pierwsze gromadzą wodę, która spływa z dachu poprzez podłączone rury i najczęściej montowane są przy ścianie budynku (jego pojemność może wynosić od 300 do 2000 litrów). W aktualnej ofercie znajdują się zbiorniki, które nie szpecą ogrodu, a nawet pełnią funkcję dekoracyjną. Magazynowanie deszczówki może jeszcze przebiegać pod ziemią. Najczęściej zbiorniki te mają pojemność 2000 litrów i są wkopywane pod ziemię. Podobnie jak w przypadku pierwszych, woda odprowadzana jest rurami, ale dodatkowo zbiorniki wyposażone są w specjalne czujniki i filtry, które umożliwiają oczyszczanie wody i jej ponowne wykorzystanie do prania czy w toalecie.

Czy trzeba mieć pozwolenie na montaż?

Magazynowanie wody deszczowej w zbiornikach naziemnych jest z pewnością wygodniejsze z punktu widzenia montażu. Przede wszystkim dlatego, że możemy umiejscowić je w dowolnym miejscu, bez konieczności ubiegania się o stosowne pozwolenia. Zbiorniki wody deszczowej muszą być zainstalowane w sposób określony wymogami instalowania oczyszczalni ścieków – musi zostać umieszczony w odpowiedniej odległości od innych obiektów oraz granicy działki. Woda nie może zawierać węglowodoramów ropopochodnych, nie powinna mieć ograniczeń względem pojemności, spływ nie może zostać skierowany na sąsiednią działkę, w szczególności, że zalanie innej działki wymusza na nas zapłatę odszkodowania.

Magazynowanie deszczówki – jakie parametry?

Wybierając zbiorniki wody deszczowej, należy wziąć pod uwagę wielkość ogrodu oraz częstotliwość występowania opadów. W tym celu można skorzystać z pomocy map oraz programów, które określają średnią ilość opadów na metr kwadratowy w ciągu roku, a także zwrócić uwagę na powierzchnię dachu. Wyliczenia pozwalają określić, jaką pojemność zbiornika powinniśmy wybrać. Nie bez znaczenia jest również wielkość ogrodu, ponieważ magazynowanie wody deszczowej musi przebiegać prawidłowo – w określonej odległości od granicy działki, obiektów oraz drogi. Ważny jest także materiał, z jakiego powstają zbiorniki. Najlepszy w tym celu jest polietylen, ponieważ metalowe szybko ulegną korozji.

Które zbiorniki – naziemne czy podziemne?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie magazynowanie deszczówki wybrać, naziemne czy podziemne, ponieważ to kwestia indywidualna. Dla tych, którzy nie lubią dodatkowych akcesoriów w okolicach swojego domu, najlepsze będą zbiorniki podziemne, schowane przed wzrokiem. Trzeba jednak pamiętać o ich prawidłowym zamontowaniu. Jeśli nie przeszkadzają nam widoczne elementy, możemy zdecydować się na zbiornik naziemny. Istotne są również takie parametry jak wielkość działki, średnia rocznych opadów i zapotrzebowanie na wodę deszczową. Zwykle przyjmuje się, że naziemne zbiorniki świetnie sprawdzają się na działkach rekreacyjnych i w małych ogrodach, przy domkach jednorodzinnych natomiast lepsze będą podziemne zbiorniki wody deszczowej.

Na czym polega zgłoszenie budowy przydomowej oczyszczalni ścieków?

Każda ingerencja w gospodarkę terenową wiąże się z uzyskaniem odpowiednich zezwoleń, w tym także dotyczących budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Jeśli jej wydajność jest mniejsza niż 7,5m3 na dobę, nie potrzebujemy odpowiedniego zezwolenia, a jedynie zobligowani jesteśmy do zgłoszenia budowy. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że instalację przeprowadza się wyłącznie w sytuacji, w której nie ma możliwości podłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej. Przede wszystkim szambo o wydajności do 5m3 na dobę wymaga zgłoszenia budowy oraz eksploatacji – przepisy wynikają z Prawa Budowlanego oraz Prawa Ochrony Środowiska.

Szambo – wymagane dokumenty i uprawnienia

Jeśli decydujemy się na przydomową oczyszczalnię ścieków, zgłoszenie budowy staje się koniecznością. Najprościej jest uwzględnić ten plan jako rozwiązanie gospodarki ściekowej w projekcie budowlanym, ponieważ w takiej sytuacji zostaje nam już, po uzyskaniu zgody, wyłącznie montaż szamba. Inną możliwością jest zgłoszenie budowy w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta (gdy miasta funkcjonują na prawach powiatu). Gdy planujemy budowę, musimy mieć przede wszystkim na względzie takie aspekty, jak zachowanie odpowiednich odległości od granicy działki, najbliższych obiektów i drogi – te wszystkie kwestie trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu. Jeśli jednak decydujemy się na szambo o wydajności większej niż 7,5 m3 na dobę, konieczna jest zgoda inspektora ochrony środowiska.

Kiedy wybudować oczyszczalnię ścieków?

Na każdej działce, na której nie ma możliwości przyłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej, może być zamontowane przydomowe szambo. Zgłoszenie budowy powinno odbywać się w sposób zgodny z prawem, a procedurę należy zacząć od pobrania mapki opiniodawczej działki z Wydziału Geodezji w Starostwie Powiatowym lub wykorzystać mapkę projektową, jaką aktualnie dysponujemy. Powinniśmy nanieść na nią przydomową oczyszczalnie ścieków. Zgłoszenie budowy powinni obejmować takie aspekty jak przyłącze do oczyszczalni, rozsączenie oczyszczonych ścieków i inne elementy, które powinny znaleźć się w projekcie. Konieczne jest również pobranie i wypełnienie druku zgłoszenia robót budowlanych i oświadczenia o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością. Wszystkie niezbędne dokumenty dostępne są na stronie Starostwa Powiatowego lub w urzędzie.

Przydomowe szambo – zgłoszenie budowy

Dokumentacja powinna być złożona w odpowiednim terminie, a więc przynajmniej 21 dni przed datą realizacji projektu. W procesie planowania budowy należy skontaktować się ze specjalistą, który dokładnie zlokalizuje położenie szamba, aby spełniało wszystkie warunki konieczne do realizacji projektu. Jeśli nie dopełnimy obowiązku zachowania określonych odległości, nie otrzymamy zgody, a tym samym cały proces znacznie się przedłuży. Niekiedy niezbędne jest również złożenie operatu wodnoprawnego, głównie wtedy, gdy planujemy odprowadzenie ścieku do rowu melioracyjnego, rzeki czy innego urządzenia wodnego, znajdującego się na terenie inwestora.

Dofinansowanie przydomowej oczyszczalni ścieków

Nie każdy obiekt można podłączyć do sieci wodno-kanalizacyjnej. Niekiedy oddalenie budynku powoduje, że konieczna jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Jest to droga inwestycja, jednak jeśli zdecydujemy się na ekologiczne szambo, możemy liczyć na dofinansowanie. Warto dowiedzieć się, czy możemy z niego skorzystać, aby zminimalizować koszty budowy przydomowego szamba. Dofinansowanie można otrzymać z dwóch źródeł: gminy lub funduszy Unii Europejskiej albo kredytów uzyskanych z banków, instytucji rządowych lub pozarządowych. Kwestie formalne dla wielu z nas stanowią problem, dlatego wyjaśnimy, jak wypełnić dokumentację i komu należy ją przedłożyć.

Kiedy zgłosić się o dofinansowanie?

Jeśli nie mamy możliwości podłączenia do sieci komunalnej, musimy pomyśleć o przydomowej oczyszczalni. Dofinansowania można pozyskać z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej albo z funduszy strukturalnych Unii Europejskich, głównie z programów wspierających infrastrukturę i środowisko. Pod adresem Funduszy unijnych można znaleźć informacje dotyczące aktualnych projektów programu – szczegóły dotyczące przydomowego szamba i dofinansowania, o które możemy się ubiegać. Przede wszystkim refundacja dotyczy obiektów, których obejmuje co najmniej kilkuletni plan budowy instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Kiedy gmina dostaje fundusze?

Nie zawsze sieć wodno-kanalizacyjna jest najlepszym rozwiązaniem. W gminach o rozproszonej budowie, gdzie domki znajdują się w dalekich odległościach od siebie zalecane są przydomowe szamba. Dofinansowanie obejmuje ich budowę w przypadku, jeśli starosta gminy zarządzi o konieczności budowy oczyszczalni ścieków. Nie zawsze sieć komunalna jest opłacalna ekonomicznie, dlatego urzędnicy decydują się na inne rozwiązania, które mogą podlegać dofinansowaniu.

Wymagane dokumenty do budowy szamba

Realizowanie projektu budowy szamba z reguły jest wyłącznie refinansowane, co znaczy, że sami jako zarządcy obiektu musimy ponieść część kosztów. Możemy liczyć na zwrot do 80% kosztów kwalifikowanych. Składając wniosek, nierzadko musimy przedstawić plan, a formularz musi być poprawnie i rzetelnie wypełniony, ponieważ każdy błąd dyskwalifikuje naszą prośbę. W urzędzie gminy uzyskamy wszystkie informacje dotyczące niezbędnej dokumentacji, jednak przed rozmową z urzędnikami warto wiedzieć, na co mamy się przygotować. Należy wyliczyć zakres kosztów kwalifikowanych (sumy, jaką dotacja może pokryć), złożyć wnioski o dotację (formularz dostępny w urzędzie gminy lub na ich stronie internetowej), projekt, dokument potwierdzający własność działki i dokumenty administracyjne. Faktura może zostać cofnięta w sytuacji, w której nie rozliczymy się odpowiednio z urzędem w kwestii przydomowej oczyszczalni – dofinansowanie zostanie zrealizowane wyłącznie wtedy, kiedy przedstawimy wszystkie faktury oraz rachunki za zrealizowaną budowę szamba. Możemy również ubiegać się o dotacje czy pożyczki od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – zalecane odległości od obiektów

Przede wszystkim budowa przydomowej oczyszczalni ścieków odbywa się wyłącznie wtedy, gdy niemożliwe jest podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej. Ta może znajdować się za daleko od obiektu lub mogliśmy nie uzyskać zgody od przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnej. O budowie szamba nie decyduje więc zarządca, ale warunki terytorialne i rozporządzenia prawne określane głównie przez starostę powiatowego z wydziału architektoniczno-budowlanego.

Normy dotyczące budowania szamba

Montaż przydomowego szamba powinien być poprzedzony odpowiednimi pozwoleniami od starosty powiatowego z wydziału architektoniczno-budowlanego. Przedstawiamy mu również plan zagospodarowania przestrzeni, aby urzędnik określił czy możliwe jest zainstalowanie oczyszczalni ścieków w tym miejscu, w jakim planowaliśmy to zrobić. Należy pamiętać o tym, że trzeba się trzymać ustalonych parametrów, zarówno względem samej wydajności (do 7,5m3 na dobę nie wymaga dodatkowego pozwolenia), jak i odległości od najbliższych obiektów czy granic działki.

Wymagane odległości od innych obiektów

Przede wszystkim instalacja musi znajdować się na działce zarządcy, nie może wychodzić poza granicę jego terytorium. To jedno z wymagań względem przydomowej oczyszczalni – odległości są jednak precyzyjniejsze. Miejsce wprowadzenia ścieków musi być oddzielone warstwą gruntu o miąższości co najmniej 1,5 m od najwyższego użytkowego poziomu wodnośnego wód podziemnych. Zarządcy powinni pamiętać o tym, że szambo musi znajdować się w sąsiedztwie budynków jednorodzinnych wyłącznie pod warunkiem, że zostanie wprowadzone ich odpowietrzanie przez instalację kanalizacyjną (min. 0,6 m powyżej górnej krawędzi okien i drzwi zewnętrznych. W przypadku braku odpowietrzenia są inne wymagania względem przydomowego szamba. Odległości od okien i drzwi zewnętrznych nie mogą być mniejsze niż 5m.

Usytuowanie oczyszczalni ścieków

Przydomowe szambo musi znaleźć się w odpowiednich odległościach od granicy działki oraz drogi (w przypadku sąsiadowania z dróżką lub jezdnią). Oczyszczalnia ścieków może być wybudowana w odległości nie mniejszej niż 2 m od granicy i minimum 15 m od osi studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia. Prawo budowlane reguluje jeszcze inne kwestie. Szambo powinno znajdować się min. 3 m od drzew oraz krzewu, a także 1,5 m od rurociągów z gazem i wodą.

Inne kwestie prawne

Pamiętajmy o tym, że każdą ingerencję w gospodarkę terenową reguluje prawo, również w kwestii budowy przydomowej oczyszczalni – odległości od budynku, granic działki czy drogi muszą zostać zachowane. Jednocześnie musimy mieć na względzie inne parametry. Jeśli ilość ścieków przekracza 5,0 m3 na dobę wymagana jest zgoda inspektora ochrony środowiska, który oceni wpływ szamba na środowisko naturalne. Wyłącznie za jego potwierdzeniem możemy zdecydować się na budowę większej instalacji. To wszystko sprawia, że o budowie nie decydujemy sami, ale musimy zastosować się do porad specjalistów z zakresu budownictwa.

Co należy wiedzieć przed budową przydomowej oczyszczalni ścieków?

Kwestia budowy przydomowej oczyszczalni ścieków regulowana jest przez kilka ustaw oraz rozporządzeń, które wymagają odpowiednich pozwoleń oraz załatwienia formalności. Przede wszystkim każdy dom ma obowiązek być przyłączonym do sieci wodno-kanalizacyjnej lub zastosowania zbiornika bezodpływowego. Zwykle inwestorzy wybierają podłączenie do istniejącej sieci, jednak są pewne utrudnienia, jakie na to nie pozwalają. Zbyt duża odległość działki, brak zgody na jej wybudowanie w miejscu, gdzie przebiega inna działka albo brak zgody przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego. Dopiero w takich sytuacjach montuje się przydomową oczyszczalnię ścieków.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – najważniejsze kwestie

W pierwszej kolejności należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, które informuje o obowiązku przyłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej lub zakazie budowy oczyszczalni ścieków. Organ administracji architektoniczno-budowlanej ocenia stopień ingerencji w gospodarkę przestrzenną. Jeśli uzna, że przydomowa oczyszczalnia ścieków znacząco zmienia teren, wymagana jest odpowiednia zgoda wydana przez urzędników starostwa powiatowego. O możliwości budowy przydomowego szamba decyduje także metraż działki. Oczyszczalnia zajmuje ok. 30 mkw. przestrzeni i musi znajdować się o położeniu zachowującym minimalne odległości między osadnikiem i drenażem rozsączającym od granic działki oraz innych obiektów. Może się więc okazać, że budowa przydomowej oczyszczalni ścieków nie będzie możliwa ze względu na warunki terytorialne.

Kiedy nie potrzeba zgody?

Szambo o wydajności do 7,5 m3 na dobę nie wymaga pozwolenia na budowę, jednak ta powinna być zgłoszona staroście odpowiedzialnemu za kwestie związane z budownictwem. Nie można również zająć się budową przydomowej oczyszczalni ścieków, jeśli na terenie działku nie ma jeszcze wybudowanego obiektu, nawet w sytuacji, kiedy wydajność szamba jest zgodna z obowiązującą normą.

Jak wygląda zgłoszenie budowy szamba?

Plan budowy przydomowego szamba składa się w starostwie powiatowym w wydziale architektury i budownictwa po uprzednim wypełnieniu urzędowego formularza. Organ musi być poinformowany o wydajności oczyszczalni ścieków, zakresie i sposobie realizacji planu oraz ilości wytwarzanych w domu ścieków na dobę. Dokumentację należy uzupełnić również o inne oświadczenia – o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, rysunek przedstawiający plan budowy przydomowej oczyszczalni ścieków i pozwolenia (regulowane odrębnymi przepisami, jak opinia geotechniczna).

Ważne informacje

Realizując budowę przydomowego szamba trzeba mieć na uwadze fakt, że ilość ścieków nie może przekraczać 5,0m3 na dobę, w przeciwnym wypadku konieczna jest zgoda inspektora ochrony środowiska, który zapewni, że oczyszczalnia ścieków nie jest szkodliwa dla przyrody. Potrzebny jest również osadnik wstępny zakopany blisko domu i dobrze odpowietrzany. Jeśli ten proces jest niemożliwy, odległość od domu powinna wynosić min. 5m.

Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Właściciele domów jednorodzinnych mają w swoich rękach wiele atutów. Mogą czuć się niezależni i sami decydować praktycznie o wszystkim, co dzieje się w bezpośrednio otaczającej ich przestrzeni. Są jednak ograniczenia czy może raczej uwarunkowania, z którymi posiadacze pewnych posesji muszą się liczyć. Mowa przede wszystkim o ograniczonym uzbrojeniu. Oznacza to, że nie ma dostępu do niektórych mediów, względnie usług komunalnych. Chodzi tu najczęściej o wodociągi oraz kanalizację. Brak tej ostatniej faktycznie może stanowić kłopot, ale da się go bardzo efektywnie rozwiązać.

Jeżeli z obiektywnych przyczyn nie ma możliwości podłączenia się do publicznej kanalizacji, to w dalszym ciągu dom może funkcjonować w normalny sposób, a budowlanych planów absolutnie nie trzeba weryfikować. Istnieją dwa wyjścia – budowa szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Jedna i druga opcja ma swoich zwolenników, jak i krytyków. W tym momencie warto się im przyjrzeć bliżej. Przede wszystkim dlatego, że od podjętej decyzji zależy model radzenia sobie ze ściekami przez wiele kolejnych lat.

Koszty utrzymania szamba

Szambo jest po prostu zbiornikiem na ścieki i fekalia, który zostaje osadzony w gruncie i połączony z rurami odpływowymi. Trafia do niego zawartość toalet oraz wszystko to, co zostaje wraz z wodą skierowane do rur kanalizacyjnych. Istnieją szamba o różnych wielkościach. Najbardziej pojemne trzeba opróżniać rzadziej, te mniejsze – znacznie częściej. W praktyce większość szamb należy opróżnić mniej więcej raz w miesiącu, choć zależy to od intensywności użytkowania wody bieżącej i liczby mieszkańców.

Część inwestorów decyduje się na wykonanie szamb wielokomorowych. Korzyści z tego rozwiązania są bardzo konkretne. Po pierwsze można rozdzielić treści ściekowe na dwie części – do jednej komory może spływać na przykład zawartość toalety, a do drugiej ścieki z umywalek, zlewozmywaków oraz prysznica. Ogromnym plusem jest to, że dwukomorowe szambo można w każdej chwili przerobić na przydomową oczyszczalnię. Jeśli więc nie jesteśmy zdecydowani na nią w stu procentach, taka opcja wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.

Szambo ma tę podstawową wadę, że generuje koszty związane z odbieraniem nieczystości. Nie jesteśmy w stanie utylizować ich we własnym zakresie, dlatego konieczne jest sięganie do usług wyspecjalizowanych firm. Każdorazowo należy płacić za wywóz zawartości szamba. Oczyszczalnia przydomowa jest pod tym względem znacznie tańsza, bo jedyna usługa jaką trzeba zlecać średnio raz w roku to oczyszczenie osadnika (w przypadku instalacji drenażowej) lub pierwszej komory (w przypadku instalacji biologicznej).

Ekologiczna i tania oczyszczalnia

Trzeba pamiętać, że szambo i oczyszczalnia to dwie zupełnie odmienne rzeczy. Choć w obu przypadkach celem jest zmagazynowanie odpadów ściekowych, to w pierwszym na tym się kończy. Ścieki muszą zostać wywiezione i utylizowane poza naszą wiedzą. Osoby dbające o środowisko naturalne mogą tylko liczyć na to, że utylizacja odbędzie się w zgodzie z przepisami prawa i że będzie przyjazna środowisku naturalnemu. Pole do nadużyć jest jednak spore. Z oczyszczalniami tego problemu nie ma, bo jej posiadacze w pełni kontrolują sytuację swoich ścieków.

Wybierając oczyszczalnię drenażową, musimy liczyć się z tym, że ścieki po oczyszczeniu nie mogą być ponownie użyte. Trafiają bowiem do gruntu, gdzie są rozsączane w naturalnym procesie, co wpływa także na krótką żywotność drenaży oraz zanieczyszczenie naszej posesji. Ewentualnie można tak zaplanować ów proces, aby oczyszczona woda nawadniała niektóre uprawy, jeżeli takowe będą znajdować się w naszym ogrodzie. Inaczej sprawy mają się w przypadku bardziej trwałej oczyszczalni biologicznej, gdzie woda oczyszczona w mniej więcej 98 procentach jest magazynowana i może być użyta do podlewania roślin czy prac porządkowych.

Firma BamarTech zajmuje się wykonywaniem obu typów oczyszczalni przydomowych i nie możemy narzekać na brak zainteresowania ze strony Klientów. Jednocześnie z naszych doświadczeń oraz fachowej wiedzy jasno wynika, że taka oczyszczalnia jest zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem niż szambo. Przede wszystkim to opcja bardziej ekologiczna, co w XXI wieku ma duże znaczenie. Oprócz tego warto zwrócić także uwagę na aspekty finansowe i logistyczne.

Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Ścieki są normalną konsekwencją funkcjonowania gospodarstwa domowego, większego lub mniejszego. Skala produkcji ścieków jest oczywiście różna. Inaczej wygląda w mieszkaniach w blokach, inaczej w domach jednorodzinnych. Im więcej lokatorów, tym więcej ścieków w ciągu miesiąca powstanie i to również fakt. Musi pojawić się pytanie o to, w jaki sposób mają sobie radzić z tą sferą ci, którzy nie mają dostępu do „zwykłej” kanalizacji. Taki stan rzeczy dotyczy sporej liczby szczególnie domów jednorodzinnych, zwykle zlokalizowanych na wsiach oraz w niedużych miasteczkach.

Kupno nieuzbrojonej działki pod budowę, na której przykładowo brakuje przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych, może być posunięciem opłacalnym finansowo. Cena za metr kwadratowy takiego terenu jest najczęściej kusząco niska, co dla osób marzących o własnym domu jest ważną okolicznością. Jednak każda sytuacja ma swoje jasne i ciemniejsze strony. Przy braku kanalizacji trzeba będzie inaczej rozwiązać problem nieczystości i tu nasuwają się dwa rozwiązania. Albo budowa szamba, albo przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Techniczne cechy oczyszczalni

Firma BamarTech zdecydowanie rekomenduje tę drugą opcję. I wcale nie tylko dlatego, że zajmujemy się profesjonalnymi realizacjami w zakresie takich instalacji. Przede wszystkim należy tu wskazać praktyczne oraz ekonomiczne argumenty. Oczyszczalnia w praktyce nie generuje niemal żadnych kosztów eksploatacyjnych. Montowana pompa nie pobiera dużej ilości energii elektrycznej, a biopreparaty stosowane w celu usprawnienia działania instalacji kosztują niewiele i są bardzo wydajne. Szambo natomiast trzeba systematycznie opróżniać, a to generuje dodatkowe wydatki.

Oczyszczalnia oznacza niezależność zarówno od kanalizacji komunalnej, jak też od firm odbierających treść szamb – i do tego właśnie powinniśmy dążyć. Pojawia się pytanie o to, w jaki sposób oczyszczalnia przydomowa funkcjonuje od strony technicznej. Odpowiedź będzie zależeć od tego, na jaki rodzaj instalacji Klient się zdecyduje. Nasza firma wykonuje oczyszczalnie drenażowe, nazywane czasami ekologicznymi, jak też biologiczne. Każda z nich ma nieco inną charakterystykę, inne są także koszty ich wykonania, więc decyzję warto przemyśleć dokładnie.

Drenażowy wariant oczyszcza ścieki za pomocą specjalnego systemu rozsączania umieszczonego w gruncie. Proces biochemiczny jest inicjowany w osadniku wstępnym specjalnym szczepem bakterii dostępnym w naszej ofercie, a następnie kontynuowany przez naturalne drobnoustroje funkcjonujące w glebie. W tym przypadku konieczne będzie dopełnienie większej liczby względów formalnych – oczyszczalnia musi mieć odpowiednie położenie względem lustra wody, pobliskich rowów melioracyjnych oraz innych zbiorników wodnych, jak też zabudowań.

Biologiczna daje więcej

Woda oczyszczona takim systemem trafia do gruntu – nie ma możliwości jej ponownego wykorzystania. Cały proces jest przyjazny dla środowiska, ale z uwagi na swój w dużej mierze zamknięty charakter nie mamy możliwości kontrolowania go ani bezpośredniej weryfikacji stanu oczyszczonej treści uwalnianej do gruntu. Mimo to można z powodzeniem wykorzystać drenaż do nawadniania niektórych roślin. Trzeba rzecz jasna odpowiednio zaprojektować cały układ, ale to już zadanie naszych specjalistów.

Inaczej sprawy mają się w przypadku oczyszczalni biologicznej. Wszystko odbywa się w wielokomorowym zbiorniku przepływowym, co czyni instalację prostszą konstrukcyjnie, ale też bardziej „przejrzystą” dla użytkownika. Najpierw dochodzi do rozkładu zanieczyszczeń ściekowych przez kolonię bakterii beztlenowych. Następnie, gdy ciała stałe i tłuszcze są oddzielone od cieczy, zawartość zostaje przekierowana do komory ze złożem biologicznym. Tam następuje dalsza puryfikacja ścieków – przeciętnie zostają one oczyszczone w 97-98 procentach.

Woda po oczyszczeniu w układzie biologicznym może być ponownie wykorzystana – ułatwia to zamontowana pompa. Zabiegiem, jaki należy wykonywać raz w roku, jest oczyszczanie z osadu pierwszej komory przydomowej oczyszczalni.

Jakie biopreparaty do oczyszczalni ścieków?

Każde rozwiązanie będące alternatywą dla kanalizacji musi spełniać pewne wymogi. Przede wszystkim jako inwestorzy musimy wiedzieć, że magazynowanie ścieków jest procesem mającym swój wymiar biologiczny i zdrowotny. Nawet najprostsze szambo nie jest jedynie zbiornikiem, w którym składowane są nieczystości aż do ich odbioru przez specjalistyczną firmę. Przez cały okres przebywania ścieków w szambie zachodzą w nim rozliczne biologiczne procesy, mające czasami nieprzyjemne konsekwencje w postaci nieznośnego fetoru. I na to są jednak sposoby. Trzeba jedynie sięgnąć po odpowiednie biopreparaty.

Starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii aplikowane do szamb pozwolą na ograniczenie nieprzyjemnego zapachu oraz powstrzymanie niektórych procesów zachodzących w zbiorniku. Z punktu widzenia codziennej eksploatacji jest to sprawa dość istotna. Nie dotyczy to jednak wyłącznie szamb. Również przydomowe oczyszczalnie ścieków nie mogłyby funkcjonować prawidłowo bez zastosowania specjalnie dobieranych biopreparatów. Firma BamarTech posiada niezbędną wiedzę, którą przekazuje swoim Klientom, więc nikt nie będzie miał problemu z dobraniem odpowiedniej mieszanki bakterii do swojej instalacji.

Walory biopreparatów

Co się stanie, gdyby zostawić oczyszczalnię przydomową „samą sobie” i nie aplikować do niej biopreparatów? Konsekwencje nie będą mile widziane. Tak naprawdę cała instalacja nie będzie w tym momencie spełniać swojego zadania w należyty sposób, ponieważ zarówno w oczyszczalniach drenażowych, jak też biologicznych procesy z udziałem bakterii są ogromnie ważne. Prawidłowo rozmnożone i odżywione bakterie przyczyniają się do oddzielania płynów od osadów – proces ten usprawnia działanie oczyszczalni i niweluje ilość szkodliwych dla zdrowia związków.

Szacuje się, że dzięki stosowaniu biopreparatów udaje się aż o 90 procent ograniczyć liczbę potencjalnie niebezpiecznych toksyn oraz wirusów w porównaniu ze ściekami, w których nie znalazły się takie specyfiki. Biorąc pod uwagę niską cenę takich mieszanek, zaniechanie ich stosowania można uznać za wyjątkowo nierozsądne, ale przede wszystkim nielogiczne. Jeśli bowiem ktoś zdecydował się na oczyszczalnię przydomową, to w naturalny sposób powinien dołożyć starań, aby pracowała ona jak najlepiej. Warto więc potraktować je jako konieczność, a nie opcję. Doświadczeni specjaliści nie mają w tym względzie żadnych wątpliwości.

Musi pojawić się pytanie, jaki biopreparat będzie tym właściwym? Który z nich zapewni odpowiednią pracę oczyszczalni? Na rynku dostępne są różne rozwiązania, jednak nie należy sięgać po nie w sposób losowy. Nasi specjaliści świetnie wiedzą, które środki są najlepszymi z punktu widzenia oczyszczalni, jakie wykonujemy dla Klientów. Radzimy zatem, by polegać na naszych sugestiach i aplikować dokładnie te mieszanki bakterii, jakie rekomendujemy. Uda się w ten sposób uniknąć ewentualnych komplikacji, na jakie nikt z Państwa nie chce sobie pozwolić.

Przezwyciężyć niemiłe zapachy

Właściwie dobierane biopreparaty czynią oczyszczalnie przydomowe wydajniejszymi i sprawiają, że cały proces puryfikacji ścieków zachodzi sprawnie i nie sprawia problemów – także tych przyziemnych. Podobnie jak w przypadku szamb, tak i tu procesy mikrobiologiczne mogą generować nieprzyjemne zapachy, które w okresie podwyższonej temperatury mogą być odczuwalnie jeszcze intensywniej. Bakterie powodują, że woń staje się mniej wyrazista, co z punktu widzenia jakości życia mieszkańców ma bardzo duże znaczenie.

Firma BamarTech od zawsze stawia na kompleksowość swojej oferty, dlatego nie tylko polecamy swoim Klientom najlepsze z ich punktu widzenia biopreparaty. Prowadzimy również ich sprzedaż, zachęcamy więc do zapoznania się z propozycjami w tym zakresie. Obejmuje ona preparaty startowe dla złoży biologicznych (startery), nowoczesne saszetki rozpuszczalne, a także startery dedykowane oczyszczalniom wykonanym w technologii drenażowej. Stała dostępność oraz niska cena połączone ze świetną wydajnością czynią z nich rozwiązania godne zakupu.

Oczyszczalnia ekologiczna czy biologiczna?

Radzenie sobie z domowymi ściekami może mieć różne oblicza. Zdecydowana większość z nas w ogóle nie zastanawia się nad tym, jakie są losy produkowanych przez gospodarstwo domowe odpadów ściekowych. Po prostu trafiają one do komunalnej kanalizacji, a następnie systemem rur są doprowadzane do oczyszczalni publicznych. Wtedy mamy do czynienia z opcją najwygodniejszą i jednocześnie najbardziej powszechną. Są jednak miejsca, do których system kanalizacji komunalnej nie dociera i wówczas konieczne jest korzystanie z innych rozwiązań.

Alternatywą najbardziej znaną i ciągle bardzo w Polsce popularną są szamba. Są one jednak obciążone konkretnymi wadami. Po pierwsze, procesy biologiczne zachodzące w szambach mogą być z jednej strony niebezpieczne dla zdrowia, a z drugiej mogą obniżać jakość życia. Intensywny zapach nieczystości, unoszący się w powietrzu zwłaszcza latem, stanowi poważny problem – dotyczy to przede wszystkim nieprawidłowo wykonanych szamb, jakie wciąż niestety są oddawane w ręce nieświadomych Klientów. Po drugie, zgodnie z zaleceniami dyrektywy unijnej, pierwszym wyborem powinna być przydomowa oczyszczalnia.

Ekologiczna, czyli drenażowa

Zatem znacznie lepszą opcją, na którą może sobie pozwolić większość posiadaczy domów bez dostępu do kanalizacji, jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Stanowi ona rozwiązanie ekonomiczne i zarazem przyjazne środowisku. Naturalnie wykonanie instalacji musi przebiegać zgodnie z obowiązującymi normami prawa krajowego, jak też przepisami lokalnymi. Niektóre typy oczyszczalni nie mogą być legalnie budowane w wybranych powiatach czy gminach. Ograniczenia te dotyczą zazwyczaj instalacji drenażowych, nazywanych czasami oczyszczalniami ekologicznymi.

Warto przyjrzeć się bliżej dwóm zasadniczym opcjom, jakie mają do wyboru inwestorzy zainteresowani posiadaniem własnej oczyszczalni ścieków. O ich uznanie zabiegają z jednej strony warianty ekologiczne (drenażowe), a z drugiej biologiczne. Firma BamarTech ma w swojej ofercie zarówno oczyszczalnie drenażowe, jak i biologiczne. Co do zasady obie są korzystne dla środowiska naturalnego, aczkolwiek w nieco innych zakresach.

Oczywiście oczyszczone na drodze naturalnych procesów ścieki w obu przypadkach nie są obciążeniem dla środowiska i zostają bezpiecznie odprowadzone do gruntu. Wymogi ekologii są więc zachowane.

Atuty oczyszczalni biologicznej

W przypadku oczyszczalni biologicznej grunt nie jest w żaden sposób zaangażowany w sam proces oczyszczania ścieków, tak jak ma to miejsce przy oczyszczalni drenażowej. Jedynie zbiorniki, w jakich ów proces będzie zachodził, muszą znaleźć się pod ziemią. Nasza ekipa zadba o to, by zakopać je na optymalnej głębokości, tak by zachować dostęp do kluczowych elementów eksploatacyjnych. Puryfikacja ścieków zachodzi na drodze zmiany stanu odpadów rozkładanych przez bakterie beztlenowe. Gdy uzyskają one płynną postać są, oczyszczane dalej przez specjalne złoże biologiczne.

Stopień oczyszczenia ścieków w przypadku rozwiązania biologicznego sięga około 98 procent, co jest znakomitym wynikiem jak na oczyszczalnię przydomową. Tak odzyskana woda nie nadaje się do konsumpcji spożywczej, ale może być z powodzeniem użyta do nawadniania ogrodu. W ten sposób odzyskujemy dużą część wody – dlatego rozwiązanie biologiczne jest bardzo opłacalne.

Wykorzystanie wody deszczowej w domu i ogrodzie

Deszczówka może być bardzo użyteczna dla każdego z nas, a w szczególności dla osób, które mają domy jednorodzinne lub hodują na większą skalę różne gatunki roślin. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu wody deszczowej możliwe jest dokonanie znacznych oszczędności finansowych. Przede wszystkim chodzi o zmniejszenie rachunków za zużycie wody bieżącej, które w pewnych sytuacjach potrafią być naprawdę wysokie. Stosując odpowiednie rozwiązania jesteśmy w stanie wydać na wodę mniej, a jednocześnie nie ograniczać się w jej codziennym używaniu.

Woda deszczowa zgromadzona w specjalnym zbiorniku może być wykorzystana na kilka sposobów. Podstawowa sprawa to zlecenie wykonania odpowiedniej instalacji. Tą sprawą muszą zająć się fachowcy – firma BamarTech ma w tym zakresie ogromne doświadczenie, dlatego służymy pomocą na każdym etapie działań. Pomożemy wybrać taki moduł, jaki będzie właściwy z punktu widzenia potrzeb konkretnego gospodarstwa. Prawidłowo wykonany system magazynowania deszczówki pozwala korzystać z niej podobnie jak z wody bieżącej.

Różne sposoby na użycie deszczówki

Za pomocą wody pochodzącej z opadów atmosferycznych można zapewnić sobie wydajny i ekologiczny system nawadniania roślin. Trzeba podkreślić, że niektórzy mają na swoich posesjach rozbudowane ogrody, połączone czasami z uprawą roślin jadalnych na własny użytek. Rośliny potrzebują w skali roku dużych ilości wody, a ich dostarczenie wiąże się z kosztami. Sięgając po walory wody deszczowej, jesteśmy w stanie ograniczyć zużycie wody wodociągowej, a to przekłada się automatycznie na znacząco mniejsze rachunki. Ekonomiczne myślenie będzie nam w tym momencie przydatne.

Oprócz nawadniania roślin czy trawnika woda deszczowa sprawdzi się również podczas niektórych zadań wykonywanych w ramach prowadzenia gospodarstwa domowego. Bez problemu można ją bowiem użyć do mycia podłóg czy okien, ale również spłukiwania toalety. Wówczas konieczne będzie wykonanie nieco bardziej zaawansowanej instalacji łączącej zbiornik na wodę deszczową z łazienkowymi sanitariatami. W tym momencie uzyskamy rozwiązanie zbliżone do systemów odzyskiwania „wody szarej”, co jest popularne w niektórych krajach. Ten oraz inne sposoby na ekologiczne i ekonomiczne funkcjonowanie zyskują nad Wisłą nowych zwolenników.

Za pomocą deszczówki możemy myć pojazdy, co zazwyczaj pochłania niemałe ilości wody z sieci wodociągowej. Jeśli ktoś przywiązuje dużą wagę do wyglądu swojego auta, to czasami mycie odbywa się regularnie, na przykład co tydzień. W takim układzie wzrost rachunków za wodę jest nieunikniony – chyba że zdecydujemy się na wykonanie zbiornika na deszczówkę. Dzięki wydajnej pompie, stanowiącej integralną część modułu, gdy zajdzie potrzeba będzie można skorzystać ze zgromadzonej wody opadowej i bez trudu przywrócić samochodowi czystość.

To nie tylko rozwiązanie, które się opłaca

Najważniejszym plusem stosowania deszczówki w domu i ogrodzie jest realna oszczędność pieniędzy. Samo magazynowanie wody z opadów deszczu nic nas nie kosztuje. Ponosimy jedynie koszt wykonania instalacji, który jest różny w zależności od wybranego wariantu. Wyliczenia oraz doświadczenia użytkowników, jak też firmy BamarTech pokazują jasno, że wydatek zwraca się stosunkowo szybko. Znikome ryzyko awarii całego układu powoduje, że opłacalność tego rodzaju inwestycji jest jeszcze większa i tak naprawdę nie ma dla niej jakichkolwiek przeciwwskazań. Ewentualne prace serwisowe i konserwacyjne leżą po stronie BamarTech.

Warto wspomnieć, że w przypadku domów wybudowanych na gruntach gliniastych, zagospodarowanie deszczówki jest konieczne – w ten sposób można pozbyć się nadmiaru odpadów.

Oczywiście planując wykonanie zbiornika wraz z pompą i filtrem koszowym trzeba brać pod uwagę obowiązujące przepisy, mające charakter zarówno ogólnokrajowy, jak i miejscowy. Inaczej bowiem wyglądają niektóre regulacje w granicach aglomeracji miejskich, a inaczej poza nimi. Zapewnienie zgodności z przepisami pozwoli przeprowadzić budowę systemu bez przeszkód, a następnie umożliwi jego użytkowanie bez ryzyka naruszenia przepisów. Wówczas nic nie będzie powstrzymywać Klienta przed korzystaniem z walorów wody deszczowej i przede wszystkim – oszczędzania niemałych pieniędzy.

Jak obliczyć wielkość zbiornika na deszczówkę?

Woda deszczowa jest w niektórych państwach na świecie traktowana z dużo większym szacunkiem niż w Polsce. W miejscach, gdzie skala opadów w ciągu roku jest relatywnie niewielka lub bardzo mała, deszczówka jest niezwykle cenna. Odżywia rośliny, przyczynia się do lepszego funkcjonowania rolnictwa, ma także wielkie znaczenie dla dziko żyjących zwierząt. Jest jeszcze jeden wymiar – czysto ekonomiczny. W wielu rozwiniętych państwach popularne są rozwiązania, jakie umożliwiają gromadzenie i następnie wykorzystanie wody opadowej.

Polska w tym momencie nie zalicza się do liderów w tej dziedzinie, ale nasza firma dokłada starań, aby sytuacja się zmieniła. Dlatego w naszej ofercie znalazły się zaawansowane moduły magazynowania wody deszczowej, która może znaleźć wiele zastosowań. Sprawdzi się między innymi przy podlewaniu ogrodów, mogąc stanowić zaplecze dla rozbudowanego systemu nawadniania. Takie narzędzia są dziś wykorzystywane między innymi przez podmioty zajmujące się profesjonalną hodowlą roślin na dużą skalę. Zbiornik na wodę deszczową można także zamontować na prywatnej posesji.

Koszty niższe niż można przypuszczać

Istnieją różne typy zbiorników, a ich podstawowy podział jest związany z kryterium pojemności. To jasne, że nie każdy Klient będzie potrzebował bardzo dużego zbiornika, stąd w ofercie znalazły się rozwiązania o odmiennych parametrach. Przykładowo firma BamarTech ma w swoim asortymencie standardowe zbiorniki o pojemności od 1300 do 3900 litrów. W ofercie znajdują się też duże zbiorniki dwupłaszczowe. Oczywiście każdy ma możliwość wyboru dowolnego z wariantów, aczkolwiek warto w tym zakresie przeprowadzić podstawową kalkulację. Pozwoli ona zainwestować w dokładnie taki moduł, jaki będzie spełniał swoje zadania w konkretnej lokalizacji. Chodzi przecież o to, aby zakupiony system spełniał wszystkie oczekiwania.

W większości przypadków woda zbierająca się w zbiornikach będzie wykorzystana do nawadniania ogrodu lub upraw znajdujących się w obrębie posesji. Można także szukać innych możliwości i używać deszczówki także do mycia samochodu czy sprzątania. Każdy ma w tym zakresie pełną swobodę. Z reguły jednak Klient jest w stanie określić, jaki zbiornik odpowiada jego potrzebom. Reguła jest taka, że im mniejsza posesja i mniej potencjalnych zastosowań dla wody opadowej, tym mniejszy zbiornik opłaca się instalować. Rzecz jasna ma to również przełożenie na koszty inwestycji.

Tych ostatnich nie ma sensu się obawiać z kilku względów. Po pierwsze dlatego, że nasi specjaliści przygotowują każdorazowo indywidualną wycenę całej usługi wraz z zakupem wszystkich niezbędnych elementów infrastruktury. Po drugie dlatego, że zaplecze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemu magazynowania deszczówki nie zalicza się do drogich. W sensie konstrukcyjnym nie mamy bowiem do czynienia z czymś skomplikowanym, o czym łatwo się przekonać, zapoznając się ze szczegółami naszej oferty handlowej.

Zbiornik na miarę potrzeb

Istnieją możliwości matematycznej symulacji szacowanej ilości wody deszczowej, jaką da się uzyskać w określonym czasie. Wyliczenia te można przeprowadzić na przykład na podstawie rocznego bilansu opadowego w poszczególnych regionach Polski. Tak się bowiem składa, że skala opadów w kraju nie może być traktowana w sposób jednolity ani uśredniony. Należy najpierw ustalić, jaka jest szacunkowa skala opadów deszczu w naszym miejscu zamieszkania. Pomocna będzie w tym momencie mapa opadowa Polski, którą bez kłopotu znajdziemy w internecie.

Z kolei wielkość potrzebnego zbiornika określa się, biorąc pod uwagę wielkość działki, wielkość dachu oraz wielkość ogrodu i rodzaj gruntu, na którym znajduje się posesja.

Naturalnie nie ma konieczności, aby osoby zainteresowane nabyciem zbiornika przeprowadzały wyliczenia we własnym zakresie. Firma BamarTech posiada rozległe doświadczenie w tym obszarze i dla każdego Klienta jesteśmy w stanie obliczyć rekomendowane rozmiary zbiorników. Ponieważ elastyczność ma dla nas ogromne znaczenie, istnieje możliwość zamówienia zbiornika o spersonalizowanych gabarytach, który będzie idealnie dopasowany do zapotrzebowania na danej posesji. W zestawie poza samym zbiornikiem znajdują się również filtr koszowy, wydajna pompa oraz skrzynka ogrodowa z zaworem do czerpania zgromadzonej wody.

Zbiornik na deszczówkę – czy warto?

Deszcz jest czymś całkowicie naturalnym. Skala opadów jest uzależniona od pory roku, uwarunkowań klimatycznych występujących na danym obszarze oraz innych czynników obiektywnych, na jakie nie mamy wpływu. Często ignorujemy deszcz, traktując go wyłącznie jako zwyczajne i nieprzyjemne zjawisko pogodowe, jednakże musimy sobie zdawać sprawę z tego, że znaczenie opadów dla życia na Ziemi jest ogromne. To deszcz w naturalny sposób zapewnia nawodnienie roślinom uprawnym, jak też tym dziko rosnącym. Czy możemy oswoić deszcz i wykorzystać go do własnych celów?

Choć opadów nie da się przewidzieć ze stuprocentową pewnością, a także żaden z nas nie jest w stanie deszczu wywołać lub zatrzymać, to możemy założyć, że deszcz był, jest i będzie. Skoro tak, to możemy przygotować się zawczasu na jego występowanie, na przykład poprzez budowę zbiornika na deszczówkę. W wielu krajach na świecie takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością, aczkolwiek w Polsce stosunkowo niewiele gospodarstw domowych zaczyna robić z niego użytek. Firma BamarTech stara się zmienić tę sytuację.

Szybki montaż

W naszej ofercie znalazły się zbiorniki na wodę deszczową, dzięki którym posiadacze domów jednorodzinnych mogą magazynować wodę pochodzącą opadów. Musi pojawić się pytanie, w jakim celu to robić? Najważniejsze są argumenty natury ekonomicznej, ale również praktycznej. Mając do dyspozycji zmagazynowaną wodę z opadów możemy użyć jej do nawadniania roślin, mycia auta a nawet spłukiwania toalety. Specjalne instalacje tego rodzaju są spotykane między innymi w budownictwie autonomicznym. Opcja ta jest teraz dostępna dla masowego konsumenta.

Jeżeli będziemy podlewać rośliny za pomocą wody ze zbiorników na deszczówkę, możemy w skali roku naprawdę sporo zaoszczędzić. Odczują to portfele szczególnie tych osób, które hodują rośliny w większej ilości i posiadają rozległe ogrody. W takich przypadkach zamówienie zbiornika wydaje się bardzo rozsądne.

Działające zbiorniki nie generują żadnych dodatkowych kosztów, ponieważ magazynowanie wody odbywa się na bieżąco. W okresie intensywniejszych opadów w ciągu kilku godzin jesteśmy w stanie zachować wiele litrów wody, które następnie możemy zagospodarować zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem. W polskich warunkach deszcz może się pojawiać przez większość miesięcy w roku, choć z obserwacji wynika, że zbiorniki napełniają się najszybciej w okresie letnim oraz jesiennym. Każdy litr wody deszczowej zgromadzony i użyty na przykład w ogrodzie oznacza realną oszczędność dla domowego budżetu, a tego nie da się zignorować.

Nie tylko standard

Konsumenci mają dziś rozmaite preferencje i nie zawsze są zadowoleni z rozwiązań standardowych. Podstawowa wersja pojemników na wodę deszczową nie jest specjalnie atrakcyjna pod względem estetycznym. Należy jednak zaznaczyć, że nasi fachowcy osadzają je w gruncie, maksymalnie ograniczając ich widoczność i oszczędzając dostępną przestrzeń wokół domu. Czasami jednak pojawia się potrzeba połączenia walorów estetycznych ze względami praktycznymi. W takiej sytuacji interesującą opcją jest sięgnięcie po ozdobny pojemnik na deszczówkę.

BamarTech jest przedsiębiorstwem działającym prężnie i odpowiadającym na zapotrzebowanie Klientów. To wyjaśnia, dlaczego w naszej ofercie znalazł się rozbudowany katalog ozdobnych zbiorników na wodę deszczową. Różnorodna forma oraz kolorystyka sprawiają, że każdy jest w stanie znaleźć model odpowiadający potrzebom. Świetna prezencja to tylko jeden atut takiego modułu. W stu procentach spełnia on swoje zadania związane z magazynowaniem wody opadowej. Ponieważ zbiornik taki ma charakter wolnostojący, w każdej chwili można uzyskać dostęp do jego zawartości. Wiemy, że nasi Klienci mają różne możliwości metrażowe oraz przede wszystkim odmienne wymagania. Jako elastyczna marka dostarczamy zbiorniki na deszczówkę o różnych pojemnościach.

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

Ścieki są problemem dla każdego gospodarstwa domowego. Lokatorzy mieszkań w miastach nie mają z nimi kłopotu, ponieważ wszystkie odpady ściekowe trafiają bezpośrednio do kanalizacji i nie wymaga to podejmowania żadnych dodatkowych kroków. W zupełnie innym położeniu są jednak właściciele domów jednorodzinnych oraz bloków na terenach wiejskich. Część z nich także zdecydowała się na konwencjonalną kanalizację, co jest z pewnością bardzo wygodne. Co z tymi, którzy z uwagi na ograniczenia infrastrukturalne nie mogą sobie na to pozwolić? Z myślą o takich konsumentach stworzono alternatywy.

Najbardziej znaną i najprostszą z nich jest szambo. Zbiornik, do którego odprowadza się nieczystości jest opróżniany regularnie – im szambo ma mniejszą pojemność, tym jego opróżnianie musi być częstsze. Taka sytuacja pociąga za sobą koszty, ponieważ nieczystości musi odebrać specjalistyczna firma. Oznacza to kolejny rachunek, jaki musimy opłacić, a w dalszym ciągu nie mamy komfortu bezobsługowego systemu kanalizacyjnego. Pojawia się pytanie, czy szambo to jedyna opcja?

Biologiczna lub drenażowa

Alternatywą jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Pierwsze przejawy jej obecności na polskim rynku były dość nieśmiałe, ale w tej chwili zalicza się ona do pełnowartościowych i wysoko cenionych rozwiązań. Należy podkreślić, że wpisuje się znakomicie w ideę ekologicznego trybu życia, ponieważ proponowany w tym miejscu model utylizacji ścieków jest w pełni przyjazny środowisku naturalnemu. Jakie warianty w tym zakresie są dostępne dla konsumentów?

Firma BamarTech oferuje nabywcom dwa podstawowe rodzaje oczyszczalni przydomowych. Na jednym biegunie są to urządzenia biologiczne, a na drugim drenażowe. Pierwsza opcja zyskuje bardzo duże uznanie, ponieważ zapewnia daleko idącą puryfikację ścieków. Produktem oczyszczania jest woda, którą można ponownie wykorzystać – oczywiście z wyłączeniem zastosowań konsumpcyjnych. Nie ma także przeszkód, aby skierować ją do gruntu lub do rowów melioracyjnych.

Oczyszczalnia drenażowa także ma niewątpliwe walory. Jej działanie przebiega dwuetapowo. W etapie pierwszym odpady są poddawane procesowi rozkładu przez bakterie beztlenowe, co prowadzi do uzyskania przez nie płynnej konsystencji. Etap drugi polega na doczyszczaniu się w gruncie ścieku, który został wcześniej wstępnie podczyszczony w osadniku. Jeśli uwarunkowania gruntu nie sprzyjają drenażowi, wykorzystywany jest filtr piaskowy, kopiec filtracyjny lub złoże biologiczne.

Od szamba do oczyszczalni z BamarTech

Jaki typ oczyszczalni jest lepszy w praktyce? Zdaniem części ekspertów pod pewnymi względami oczyszczalnia biologiczna daje większe możliwości. W tym przypadku wszystkie fazy oczyszczania odbywają się w urządzeniu. W efekcie zyskujemy wodę, która może być wykorzystana ponownie na wiele sposobów, co oznacza kolejne ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Oczyszczone ścieki są doczyszczane w ramach instalacji modułu, nie są kierowane do gruntu jak ma to miejsce w przypadku rozwiązania drenażowego. Plusem tego ostatniego jest niższa cena, więc jeśli nie chcemy inwestować zbyt wiele, drenaż to dobra opcja pod pewnymi warunkami.

Poza kompletnymi, konstruowanymi od podstaw instalacjami, istnieje także możliwość skorzystania z modułów, za pomocą których można naprawić lub rozbudować i zmodernizować dotychczasowe rozwiązania. Taką możliwość daje na przykład moduł Bio Solid z oferty BamarTech, który nadaje się między innymi do zmiany charakteru szamba i zamienienia go w przydomową oczyszczalnię ścieków. Każdorazowo nasi specjaliści służą Klientom radą, dzięki czemu uda się dobrać rozwiązanie optymalne – zarówno pod względem użytkowym, jak i finansowym.

W przypadku większych skupisk ludzkich, takich jak osiedla, ciekawym rozwiązaniem są wydajniejsze i bardziej rozbudowane oczyszczalnie osiedlowe. Działają one w oparciu o reaktory biologiczne działające w technologii SBR z wykorzystaniem osadu czynnego, mają różne rozmiary oraz efektywność dostosowaną do potrzeb konkretnego osiedla. Oprócz kompleksowych realizacji polecamy także akcesoria do oczyszczalni, dzięki którym możliwe będzie uzupełnienie utraconych lub uszkodzonych elementów. Pokrywy do zbiorników oraz nadbudowy teleskopowe i stałe pozwalają na wkomponowanie całości instalacji w otoczenie oraz stworzenie estetycznego i profesjonalnego efektu.

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków krok po kroku

Czy każdy może zdecydować się na przydomową oczyszczalnię ścieków? Okazuje się, że w większości sytuacji zastosowanie takiego rozwiązania jest możliwe, jednakże są konsumenci mający ku temu znacznie lepsze warunki. Chodzi o właścicieli najczęściej domów jednorodzinnych, jacy nie posiadają przyłącza kanalizacyjnego na swojej działce – dotyczy to głównie działek z ograniczonym uzbrojeniem, gdzie przykładowo dociera prąd i gaz, ale kanalizacja już nie. Rozwiązaniem w takich przypadkach jest szambo lub właśnie oczyszczalnia.

Projektując dom, który ma stanąć na działce, dobrze jest na wstępie założyć, czy chcemy skorzystać z opcji budowy oczyszczalni czy może mamy jakiś inny pomysł. Alternatywą jest tradycyjne szambo, ale w tym momencie warto dokonać prostej kalkulacji. Jeżeli mamy wydać środki na wykonanie szamba, a następnie poświęcać czas, uwagę i płacić za jego opróżnianie, lepiej dołożyć nieco pieniędzy i wykonać przydomową oczyszczalnię. Jej atuty są trudne do podważenia.

Instalacja podziemna

Mamy do czynienia z rozwiązaniem nie tylko ekologicznym, ale również ekonomicznym – to szansa na oszczędność około dwóch tysięcy złotych na wywozie nieczystości i około stu dwudziestu na kosztach nawadniania ogrodu!

Oczyszczalnia to zatem pełna kontrola nad naszymi odpadami i pełen wpływ na ich losy. Pojawia się pytanie, czy realizacja takiej inwestycji jest skomplikowana i czasochłonna? Na szczęście nie, o ile wykonawca posiada odpowiednie rozwiązania, narzędzia i doświadczenie. Firma BamarTech może pochwalić się każdym z tych atutów, a więc nie ma ryzyka, że cokolwiek z naszą inwestycją pójdzie nie tak. Jeżeli grunt ma właściwą strukturę geologiczną, a jest tak w większości przypadków, prace nad oczyszczalnią mogą ruszyć z miejsca.

Zbiorniki, do których trafiają nieczystości i w których są one w specjalny sposób przetwarzane, wykonane są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, odpornego na czynniki zewnętrzne i bardzo trwałe. Nie ma więc ryzyka, że treść zbiorników w jakimkolwiek momencie wydostanie się na zewnątrz.

W poszukiwaniu opcji idealnej

O tym, jak od strony technicznej wykonać wszystkie elementy instalacji, zdecydują nasi fachowcy. Każda działka to nieco inne uwarunkowania, więc działania należy dostosować do tych indywidualnych kryteriów. Zasadniczo jednak przed rozpoczęciem budowy właściciel posesji powinien uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia oraz załatwić inne formalności. Czasami (nie zawsze) potrzebna jest ekspertyza geologiczna terenu, a także zgłoszenie zamiaru budowy, które staje się prawomocne, jeśli urzędnicy nie wniosą zastrzeżeń w ciągu 21 dni. Na Państwa życzenie, firma BamarTech zajmie się wszystkimi formalnościami.

Wszystkie konstrukcyjne detale związane z wykonaniem oczyszczalni leżą już po stronie wykonawcy i to on musi dobrać rozwiązania optymalne z punktu widzenia Klienta. W przypadku oczyszczalni przydomowych realizowanych przez BamarTech zawsze staramy się doradzić kontrahentom wariant optymalny z perspektywy uwarunkowań gospodarstwa domowego. Każdy z systemów ma przypisaną orientacyjną liczbę mieszkańców domu, przy której w większości przypadków okazuje się dostatecznie wydajny. Finalna decyzja rzecz jasna jest zawsze po stronie Klienta.

My zapewniamy pełne wsparcie merytoryczne oraz profesjonalny serwis. Na każdym etapie działań, jak też po wykonaniu wszystkich prac, pozostajemy do dyspozycji Klientów. Nikt nie musi być specjalistą w zakresie przydomowego oczyszczania ścieków, aby móc cieszyć się walorami tego rozwiązania. Nasi pracownicy dołożą wszelkich starań, aby ekologiczne i zarazem nowoczesne radzenie sobie z odpadami ściekowymi było dla Klientów sprawą łatwą.

Jaki jest koszt przydomowej oczyszczalni ścieków?

Coraz więcej osób szuka rozwiązań łączących ekonomię z ekologią i ciężko się im dziwić. Żyjemy w czasach, w których nowe technologie pozwalają nam wdrażać wiele nowych rozwiązań, a te z kolei nierzadko okazują się szalenie korzystne z punktu widzenia codziennego funkcjonowania. Posiadacze domów jednorodzinnych muszą podjąć wiele istotnych decyzji. Jedna z nich związana jest z tym, w jaki sposób będą odprowadzane ścieki i jakie koszty będą się z tym wiązać. Podstawową opcją jest oczywiście kanalizacja komunalna, aczkolwiek nie wszędzie da się ją zastosować.

Alternatywą numer jeden dla przyłącza kanalizacyjnego jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków i ma to wiele konkretnych plusów. Zyskujemy niezależność od zewnętrznej infrastruktury, nie ponosimy też żadnych kosztów stałych poza kosztem odbioru nieczystości ze zbiornika, co zazwyczaj nie stanowi znaczącego obciążenia dla budżetu. Poza tym przydomowa oczyszczalnia jest rozwiązaniem ekologicznym, ponieważ obywa się zwykle bez zastosowania preparatów chemicznych, a zawartość zbiornika sama w sobie jest przecież w pełni biodegradowalna.

Kariera oczyszczalni

Poza szambem pojawiła się jednak nowa koncepcja, która systematycznie zdobywa nowych entuzjastów. Mowa o przydomowej oczyszczalni ścieków. Brzmi to zapewne dla wielu odbiorców jak rzecz trudno wykonalna, ale w dzisiejszych czasach poziom skomplikowania wielu spraw diametralnie spada. Dzięki przydomowej oczyszczalni sporo osób ma realną szansę, by nie tylko we własnym zakresie radzić sobie z nieczystościami, ale także dokonać znaczących oszczędności na zużyciu wody.

Idea jest w miarę prosta – oczyszczalnia z jednej strony pozwala w naturalny sposób pozbyć się nieczystości, a z drugiej prowadzi do odzyskania części zużytej wody. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie będzie się ona nadawać do celów spożywczych ani mycia ciała lub produktów żywnościowych. Sprawdzi się jednak przy podlewaniu roślin w systemie rozsączania podpowierzchniowego.

Wykonanie przydomowej oczyszczalni jest sprawą dość złożoną i wymagającą fachowej wiedzy. Czasami udaje się to zrobić częściowo na bazie istniejącego dotąd szamba, aczkolwiek specjaliści radzą, by zamiast tego skorzystać z kompletnych rozwiązań stawianych „od podstaw”. Obecnie na rynku funkcjonują firmy zajmujące się wykonywaniem oczyszczalni na prywatny użytek, więc warto zwrócić się o wycenę do takiego przedsiębiorstwa. Jednym z nich jest BamarTech, więc jeśli szukają Państwo sprawdzonej obsługi, najlepiej odezwać się bezpośrednio do nas.

Oszczędne i użyteczne

Kwestie finansowe są dla wszystkich ważne, trudno jednak mówić o sztywnym cenniku w zakresie przydomowych oczyszczalni. Cena wykonania instalacji i całej towarzyszącej jej infrastruktury będzie zmienna w zależności od skali i potrzeb. Im większa rodzina zamieszkuje w domu, tym wyższa musi być wydajność oczyszczalni. To w naturalny sposób pociąga za sobą większe wydatki, ale bilans korzyści sprawia, że inwestycja w dalszym ciągu jest bardzo opłacalna.

Ogromnym plusem jest to, że kiedy oczyszczalnia już pracuje, to nie ponosimy żadnych znaczących kosztów jej funkcjonowania. Stosowana w systemach biologicznych dmuchawa nie pobiera wiele prądu, więc nie stanowi przyczyny wzrostu comiesięcznych rachunków. Wszelkie szczegóły związane z ceną realizacji całego modułu są ustalane za każdym razem indywidualnie, ponieważ każda posesja ma inne potrzeby oraz odmienną strukturę geologiczną.

Sporym plusem finansowym jest to, że w wielu przypadkach istnieje duża swoboda w wykorzystaniu istniejącej instalacji. Szczególnie chodzi tu o szamba. Jak już wspomnieliśmy, istnieje możliwość modernizowania takich zbiorników, aby zyskały one nowe funkcje. W tym momencie pasywne szambo może zamienić się w element przydomowego systemu oczyszczania ścieków, co jeszcze jakiś czas temu było trudno osiągalne. Obecnie mamy do czynienia z zupełnie nową sytuacją, co dla konsumentów jest bardzo korzystne.

Dobór oczyszczalni i porady prawne

Wybór odpowiedniego urządzenia jest niełatwy, wymaga fachowej wiedzy ale przede wszystkim należy precyzyjnie ustalić:

- ilość mieszkańców stałych (nie wliczamy gości przebywających czasowo)

- rodzaj gruntu - w tym celu należy wykonać odwiert lub test perkolacyjny który omówimy poniżej

- wysokość wody gruntowej

- głębokość wyjścia kanalizacji z budynku

- ilość dostępnego miejsca - należy pamiętać że z każdej oczyszczalni trzeba wywozić osad więc należy zapewnić dojazd dla wozu asenizacyjnego

- należy ustalić czy działka na której chcemy wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków jest w aglomeracji czy poza nią (ze względu na odrębne przepisy dotyczące wprowadzania ścieków oczyszczonych do wód lub do ziemi)

Mając powyższe dane możemy wybrać odpowiednie urządzenie a następnie znając jego wielkość możemy zaplanować jego posadowienie na działce.

Planując budowę należy pamiętając o przepisach nakazujących zachować odpowiednie odległości od granic oraz ewentualnych ujęć wody.

Należy pamiętać również o zachowaniu odpowiednich odległości od instalacji podziemnych:

- od instalacji gazowej  i wodociągowej 1,5m

- przewodów elektrycznych 0,8m

Istotnym czynnikiem jest przepis, który mówi o zachowaniu odległości 1,5m od zwierciadła wody gruntowej. Przepis ten dotyczy elementu wprowadzającego ścieki do gruntu( drenażu, studni chłonnej)

Wyżej wymienione przepisy wynikają z rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014r w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lud do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego.

Po uzyskaniu wszystkich potrzebnych  informacji i wybraniu odpowiedniej dla siebie oczyszczalni (do tematu wyboru wrócimy troszeczkę później) możemy zająć się formalnym zalegalizowaniem naszej inwestycji.

Główne akty prawne dotyczące budowy i eksploatacja małych oczyszczalni ścieków to:        

Prawo wodne, Prawo ochrony środowiska, Prawo budowlane

Zgodnie z Prawem wodnym  w przypadku oczyszczalni przydomowych stosuje się formułę „zwykłego korzystania” z wód, polegającego na wprowadzaniu do wód lub do ziemi oczyszczonych ścieków, jeżeli ich ilość jest mniejsza od 5 m3 na dobę.

Natomiast w  Prawie budowlanym ilość określono na  7,5 m3 na dobę i tu przepisy są wzajemnie sprzeczne dlatego za wielkość graniczna przyjmujemy  5 m3 na dobę.

Ilość ścieków 5m3 odpowiada oczyszczalni dla 33 użytkowników więc w praktyce najczęściej budowa przydomowej oczyszczalni ścieków będzie wymagała zgłoszenia zamiaru budowy do Starostwa Powiatowego.

Zgłoszenia zamiaru budowy należy dokonać min. 30 dni przed planowanym rozpoczęciem inwestycji.

Po upływie 30 dni od daty zgłoszenia można przystąpić do budowy.

Do zgłoszenia należy załączyć opis techniczny  urządzenia oraz mapę z zaznaczonym miejscem planowanej inwestycji. W tym celu potrzebujemy mapy sytuacyjno-wysokośćiowej w skali 1:500 lub 1: 1000 z naniesionym budynkiem mieszkalnym. Mapkę można pobrać w Starostwie Powiatowym (wydział geodezji), a wrysowanie schematu oczyszczalni zlecić firmie BamarTech.

Sytuacja zmienia się jeżeli  ścieki oczyszczone chcemy odprowadzić do cieku wodnego lub rowu melioracyjnego lub oczyszczalnia ma działać przy budynki usługowym lub produkcyjnym.  W takiej sytuacji należy uzyskać pozwolenie wodo prawne i załączyć je do zgłoszenia.

Jeżeli budujemy oczyszczalnie o wydajności większej niż 5m3 musimy uzyskać pozwolenie wodno prawne i załączyć je do zgłoszenia

Natomiast jeżeli budujemy oczyszczalnię o wydajności większej niż 7,5 m3 dobę to musimy uzyskać pozwolenie wodno prawne i pozwolenie na budowę.

Dobranie wielkości oczyszczalni przydomowej

Posiadając gospodarstwo domowe z bieżącą wodą, które nie jest podłączone do publicznej instalacji kanalizacyjnej, musimy wybrać i zamontować odpowiednią przydomową oczyszczalnię ścieków. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego typu szamb. W jakie najlepiej zainwestować oraz w jaki sposób dobrać wielkość oczyszczalni przydomowej, żeby dobrze spełniała swoje zadanie oraz była wydajna? Podpowiadamy!

Rodzaje
oczyszczalni przydomowych

Przyglądając się przydomowym oczyszczalniom możemy wyróżnić dwa najbardziej popularne rozwiązania – oczyszczalnie drenażowe oraz oczyszczalnie ekologiczne. Szamba drenażowe są tańsze, jednak generują wyższe koszty związane z ich eksploatacją. Z kolei oczyszczalnie ekologiczne osiągają wysokie ceny, lecz inwestycja z czasem się zwraca, gdyż są one tanie w utrzymaniu. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, będziemy musieli dobrać optymalny dla danego gospodarstwa rozmiar przydomowego szamba.

W
jaki sposób dobrać wielkość oczyszczalni przydomowej?

Wielkość oczyszczalni przydomowej, którą będziemy musieli zamontować na swojej działce, zależna jest od ilości stałych mieszkańców gospodarstwa. Zakłada się, że każdy z użytkowników zużywa około 150 litrów wody na dobę. Z tego względu możemy wyróżnić przydomowe oczyszczalnie drenażowe posiadające od jednej komory do czterech komór.

 • Jednokomorowe
  oczyszczalnie drenażowe posiadają 10 nacinanych drenaży o
  wymiarach 110 x 2000 cm i sprawdzą się w gospodarstwach domowych,
  w których mieszka od 2 do 3 osób.

 • Oczyszczalnie
  drenażowe z dwoma komorami posiadają 24 drenaże nacinane o
  wymiarach 110 x 2000 cm i są dedykowane dla domostw, w których
  mieszka od 3 do 5 osób.

 • Oczyszczalnie
  drenażowe trzykomorowe mają 33 nacinane drenaże, również o
  wymiarach 110 x 2000 cm i mogą obsłużyć od 6 do 8 domowników.

 • Największe,
  czterokomorowe oczyszczalnie drenażowe przeznaczone są dla
  gospodarstw domowych, w których mieszka bardzo dużo osób – 8 i
  więcej.

Ponadto
dostępne są oczywiście również oczyszczalnie osiedlowe, jednak
powyższe rozwiązania są wystarczające dla niemal wszystkich
gospodarstw domowych w Polsce.

Jeśli zdecydujemy się na oczyszczalnię biologiczną, także będziemy mieli do wyboru kilka różniących się pod względem wielkości urządzeń.

 • Oczyszczalnie ekologiczne Bio Solid 4, których całkowita objętość wynosi 2,6 m3, zapewniają przepływ nominalny 0,6 m3 na dobę. Z takiego szamba może korzystać od 2 do 4 domowników.
 • Eko oczyszczalnia Bio Solid 8 ma objętość całkowitą wynoszącą 3,9 m3 oraz zapewnia nominalny przepływ na poziomie 1,2 m3 na dobę. Jest ona dedykowana dla gospodarstw domowych, które zamieszkuje od 4 do 8 osób.
 • Biologiczna oczyszczalnia przydomowa Bio Solid 12 to propozycja przeznaczona do użytkowania przez 8 do 12 domowników. Jej objętość całkowita wynosi 5,2 m3 a przepływa przez nią nominalnie 1,8 m3 na dobę.

Niepodważalną zaletą oczyszczalni biologicznych – obok niskich kosztów eksploatacyjnych – jest również możliwość umieszczenia ich głęboko pod gruntem (nawet do 1,2 m), a także niewielkie zapotrzebowanie na powierzchnię. Eko szamba są mniejsze od drenażowych. Przeliczając, potrzebujemy wygospodarować tylko 2 m2 na osobę. Ponadto przydomowe oczyszczalnie ekologiczne mogą pracować w każdych warunkach wodno-gruntowych.

Wybierając zatem oczyszczalnię przydomową, należy zwrócić uwagę na jej rozmiar w kontekście liczby stałych użytkowników, a także możliwości terenowych. W Bamar Tech oferujemy również indywidualne podejście oraz projektowanie, produkcję, montaż i serwis oczyszczalni idealnie dostosowanych do potrzeb.

„Oczyszczalnia biologiczna czy drenażowa?”

Próbując odpowiedzieć na to pytanie należy wziąć pod uwagę kilka istotnych rzeczy.

Po pierwsze należy przeprowadzić analizę porównawczą kosztów budowy i eksploatacji urządzeń w okresie kilkunastu lat. Należy zwrócić uwagę na przepisy prawne oraz planowane zmiany. Największą z nich będzie w najbliższym czacie zakaz instalacji oczyszczalni drenażowych. Do gruntu będzie się mógł przedostawać tylko ściek oczyszczony biologicznie – po osadzie czynnym, złożu biologicznym lub oczyszczalni roślinnej. Tak już się dzieje w niektórych krajach.

W Polsce na razie zakazy dotyczą aglomeracji ale coraz częściej gminy i powiaty wprowadzają lokalne obostrzenia (np. Powiat Pleszewski). Mając na uwadze powyższe przy budowie oczyszczalni drenażowej, o ile to możliwe, należy przewidzieć miejsce i odpowiedni spadek na włączenie w przyszłości miedzy osadnik gnilny a drenaż dodatkowego zbiornika z osadem czynnym lub złożem biologicznym.

Trzeba pamiętać również o tym że żywotność oczyszczalni drenażowych jest niestety dość krótka( od 5- 15 lat w zależności od rodzaju gruntu oraz eksploatacji urządzeń) dlatego trzeba liczyć się z koniecznością stosunkowo szybkiej konieczności renowacji lub przebudowy drenażu. Przy okazji naprawy zakolmatowanego układu rozsączania niestety rujnujemy przez lata pielęgnowany i zadbany ogród co jest nie tylko przykre ale bardzo kosztowne.

W przypadku oczyszczalni biologicznych sytuacja wygląda nieco inaczej. Przede wszystkim przy sprawnie działającej BOŚ do gruntu wprowadzamy ścieki oczyszczone w ko.95% co ma decydujący wpływ na żywotność odbiornika ( drenaż, studnia chłonna, pochłaniacz roślinny itp.). Istotny jest również fakt że nie zanieczyszczamy swojej działki , wręcz przeciwnie uzyskujemy świetnie oczyszczone ścieki o dużej zawartości minerałów , które warto zagospodarować np. do podpowierzchniowego nawadniania roślin i krzewów.

Poniżej przedstawiamy krótka analizę porównawczą kosztów zakupu, montażu oraz eksploatacji oczyszczalni drenażowej i biologicznej.

Obiektywnie patrząc na tę chwilę więcej argumentów w naszej ocenie przemawia za oczyszczalnią biologiczną z wyjątkiem specyficznych przypadków np. domków letniskowych itp. Należy pamiętać również że bardzo istotnym elementem jest prawidłowy dobór oraz montaż urządzeń.

Czym mogą być spowodowane nieprzyjemne zapachy z przydomowej oczyszczalni?

Prawidłowo zainstalowane i użytkowane oczyszczalnie przydomowe nie wydzielają żadnych przykrych zapachów. Systemy te projektowane są w taki sposób, aby pozwalały na bezwonne odprowadzanie i oczyszczanie ścieków. Jeśli więc z instalacji wydobywa się smród, prawdopodobnie oczyszczalnia została nieprawidłowo wykonana lub domownicy korzystają z niej w niewłaściwy sposób. Powodem może być także usterka.

Jakie
są przyczyny smrodu z przydomowej oczyszczalni?

Co dokładnie może pójść nie tak podczas projektowania lub korzystania z oczyszczalni? W oczyszczalniach gruntowo-roślinnych niejednokrotnie dochodzi do zamarznięcia filtra. W efekcie ścieki zalegają na jego powierzchni, generując nieprzyjemne wrażenia zapachowe. Gdy mowa o oczyszczalniach drenażowych, częstym błędem jest niewłaściwe zaprojektowanie lub wykonanie drenaży rozsączających, np. ze zbyt dużymi spadkami.

W oczyszczalniach ze złożem biologicznym, przyczyną nieprzyjemnych zapachów bywa zaburzenie procesów przebiegających na złożu. Właściciele oczyszczalni z osadem czynnym powinni upewnić się, że komora napowietrzania oraz osadnik wtórny działają prawidłowo (ich stan należy regularnie kontrolować). Pod uwagę należy wziąć także jakość wentylowania kanalizacji w obiekcie.

Jak
radzić sobie z brzydkim zapachem z oczyszczalni?

Brzydkie zapachy z oczyszczalni mogą być udręką tak dla samych użytkowników, jak i osób mieszkających w najbliższym otoczeniu. Co zrobić, żeby nie śmierdziało z oczyszczalni? Na początek warto spróbować zastosować najprostsze rozwiązanie, czyli sięgnąć po popularne biopreparaty, takie jak Neozyme, Sanidenn, Biosan KZ-2000, Bioexpert czy Enzybac.

Dobrym pomysłem jest również unikanie silnych środków chemicznych do czyszczenia toalety. Przyspieszają one proces zamierania bakterii odpowiedzialnych za naturalny rozkład ścieku. Należy pamiętać, że bakterie w oczyszczalni wymierają również w sposób naturalny, dlatego trzeba je uzupełniać. Gdy bakterii jest zbyt mało, system przestaje działać wydajnie. Dodawanie tych niezbędnych mikroorganizmów jest proste – wystarczy wsypać odpowiedni preparat do muszli klozetowej i poczekać kilka godzin. Taką czynność właściciel instalacji powinien wykonywać regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta oczyszczalni.

O
czym jeszcze należy pamiętać?

Do nieprawidłowej pracy instalacji – i w konsekwencji wydzielania smrodu z przydomowej oczyszczalni ścieków – mogą przyczynić się nieprawidłowe nawyki domowników. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że oczyszczalnia jest przeznaczona do odbierania ścieków o określonej charakterystyce. Do instalacji nie powinny trafiać przedmioty nie ulegające biodegradacji w krótkim czasie. Użytkownicy muszą unikać wrzucania do muszli klozetowej takich produktów, jak podpaski, patyczki do czyszczenia uszu, nawilżane chusteczki, prezerwatywy czy pieluchy.

Błędem jest także łączenie instalacji ściekowej z odprowadzeniem wód opadowych. Takie podłączenie może istotnie zwiększyć dopływ ścieku, co sprawi, że oczyszczalnia stanie się niewydajna – maksymalny dobowy dopływ możliwy do oczyszczenia zostanie przekroczony. Pracę oczyszczalni zakłóci także podłączona do niej instalacja uzdatniania wody. W tym przypadku problemem jest silne zasolenie ścieku, zaburzające proces oczyszczania.

Eksploatacja i serwisowanie przydomówek

Indywidualne systemy oczyszczania ścieków są coraz popularniejszym rozwiązaniem. Właściwa eksploatacja i serwisowanie przydomówek to czynności o dużym znaczeniu ekologicznym, ponieważ oczyszczona woda trafia do gleby lub wód płynących i stojących.

Najczęściej spotykane systemy domowe to oczyszczalnie biologiczne drenażowe oraz oczyszczalnie bazujące na osadzie czynnym, czyli pełno-biologiczne. Te ostatnie są szczególnie przyjazne dla środowiska, a do tego pracują cicho i nie zajmują wiele miejsca. Są też energooszczędne i można je montować nawet w trudnych warunkach gruntowo-wodnych.

Eksploatacja i serwisowanie przydomówek pełno-biologicznych nie sprawiają wiele kłopotu. Oczyszczalnie tego rodzaju nie wymagają dodawania biopreparatów i pozwalają na łatwe kontrolowanie cieczy. Wystarczy pamiętać o zachowaniu reżimów eksploatacyjnych.4

Zgłoszenie eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków

Zgłoszeniu podlegają oczyszczalnie ścieków o przepustowości do 5 m3 na dobę, wykorzystywane na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego w ramach zwykłego korzystania z wód.
Eksploatujący oczyszczalnię jest obowiązany do dokonania zgłoszenia przed rozpoczęciem jej eksploatacji. Do rozpoczęcia eksploatacji oczyszczalni można przystąpić, jeżeli organ właściwy do przyjęcia zgłoszenia w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji. Oczyszczalnię objętą obowiązkiem zgłoszenia w okresie, gdy jest już ona eksploatowana, prowadzący ją jest obowiązany zgłosić w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym została ona objęta tym obowiązkiem. Eksploatujący jest obowiązany przedłożyć organowi właściwemu do przyjęcia zgłoszenia informację o rezygnacji z rozpoczęcia albo zakończenia eksploatacji, lub informację o zmianie danych ze zgłoszenia. Zgłoszenia takiego należy dokonać w terminie 14 dni od dnia rezygnacji z podjęcia działalności albo zaprzestania działalności lub zmianie danych.

Podstawa prawna

 • art. 152-153, art. 378 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity Dz. U. z 2008r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.),
 • ustawa z dnia 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej (Dz.U. 2006 nr 225 poz. 1635 z późn. zm.) - część I, pkt 13 załącznika do ustawy.

Wymagane dokumenty:

Zgłoszenie instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków zawierające:

 1.   oznaczenie prowadzącego instalację, jego adres zamieszkania lub siedziby;
 2.   adres zakładu, na którego terenie prowadzona jest eksploatacja instalacji (nr działki, obręb);
 3.   rodzaj i zakres prowadzonej działalności, w tym wielkość produkcji lub wielkość świadczonych usług;
 4.   czas funkcjonowania instalacji (dni tygodnia i godziny);
 5.   wielkość i rodzaj emisji;
 6.   opis stosowanych metod ograniczania wielkości emisji;
 7.   informację, czy stopień ograniczania wielkości emisji jest zgodny z obowiązującymi przepisami.

 

Załączniki:

 • mapa sytuacyjno-wysokościowa z naniesieniem lokalizacji oczyszczalni ścieków;
 • powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna;
 • kopia zgłoszenia z Wydziału Administracji Budowlano-Architektonicznej Starostwa Powiatowego w Krapkowicach na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków;
 • dowód uiszczenia opłaty skarbowej;

Miejsce złożenia dokumentów:
Urząd Gminy

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Przydomowymi oczyszczalniami ścieków nazywamy dwa typy urządzeń – biologiczne i drenażowe. Funkcją obu jest asenizacja ścieków bytowych. Przydomowe oczyszczalnie ścieków obsługują do 50 RLM. W naszym serwisie znajdą Państwo wiele modeli oczyszczalni biologicznych i drenażowych znanych marek. Proponowane urządzenia różnią się nie tylko ceną i rozmiarem, ale również wytrzymałością i techniką doczyszczania.

W obu typach oczyszczalni pierwszy etap to filtracja w osadniku wstępnym. Różnice są lepiej widoczne w drugiej fazie oczyszczania. Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków są wyposażone w zespół urządzeń, które usuwają ciała stałe, zawiesiny, koloidy i substancje organiczne, które mogą ulec procesowi naturalnego rozkładu. Kluczową rolę pełnią tu mikroorganizmy żywiące się zanieczyszczeniami. Ścieki w urządzeniach tego typu są doczyszczane minimum do 90%, co pozytywnie wpływa na trwałość systemu rozsączania.

Natomiast drenażowe przydomowe oczyszczalnie ścieków w drugim etapie bazują na doczyszczaniu tlenowym w postaci drenażu rozsączającego. W nieprzyjaznej glebie, tę rolę może pełnić filtr piaskowy pionowy, złoże biologiczne lub kopiec filtracyjny. Ścieki są rozkładane w procesie biologicznego utleniania na kilku warstwach filtrów. W oczyszczaniu udział biorą mikroorganizmy występujące naturalnie w środowisku.

Z jednej strony z instalacją przydomowej oczyszczalni ścieków wiążą się koszty, z drugiej strony – zakup zwraca się nawet w przeciągu dwóch lat. W większości wypadków trzeba wydać kilkanaście tysięcy złotych, ale oszczędności będą widoczne już po pierwszym roku. Instalując oferowane przez nas urządzenia zaoszczędzasz na rachunkach za prąd i wywóz ścieków.

W Bamar Tech znajdziesz wysokiej jakości urządzenia pochodzące od cenionych w branży producentów. Dbamy o satysfakcję naszych klientów, a do składania zamówień zachęcamy właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych. Nasze oczyszczalnie ścieków to oferta skierowana również do placówek gastronomicznych, zajazdów, hoteli i gospodarstw agroturystycznych. Obok typowych urządzeń przydomowych oferujemy także urządzenia do 500 RLM.

Możesz na nas liczyć również wtedy, gdy Twoja przydomowa oczyszczalnia ścieków zepsuje się lub drenaż zostanie zamulony. Zajmujemy się naprawą i przebudową urządzeń, które przestały prawidłowo funkcjonować. Zachęcamy do kontaktu wszystkich, którzy mają problem z zepsutym urządzeń lub planują instalację nowego systemu i chcą poznać więcej szczegółów.


Sprawdź też jak:

OBALAMY MITY

Sprawdź też jak:

OBALAMY MITY
Przydomowe oczyszczalnie ścieków Olkusz / Ekologiczne oczyszczalnie ścieków Rawicz / Przydomowe oczyszczalnie ścieków Nowy Tomyśl